Hip Hop Magazín

Graffiti Hudba

10 nejdůležitějších momentů v dějinách české Hip Hop scény

6.5.2018

10 nejdůležitějších momentů v dějinách české Hip Hop scény

Dnes jsem si pro vás opět připravil jeden speciál, ve kterém bych se chtěl poohlédnout za deseti nejdůležitějšími momenty naší hip hopové scény. Na úvod bych si však dovolil pár slov k tomuto výběru. Jedná se totiž čistě o můj osobní pohled, se kterým se asi všichni neshodnou. Vybral jsem deset okamžiků, které dle mého názoru ovlivnily další vývoj české scény. Pokud vám zde nějaká důležitá událost chybí nebo naopak přebývá, neváhejte se o ni podělit v diskuzi na FB.


1984 – Manželé natočili demo Jižák

Lesík Hajdovský v roce 1983 poslouchá západoněmeckou rozhlasovou stanici Bayern III, kde poprvé slyší Grandmaster Flash and The Furious Five a jejich skladbu New York, New York. Ta ho natolik oslovila, že o rok později natáčí demo Jižák se stejnojmennou titulní skladbou a otevírá tak příběh českého hip hopu.

 

 

1993 – formování české hip hop scény

V roce 1993 začínají fungovat první české rapové kapely jako Peneři Strýčka Homeboye, WWW nebo Coltcha a odehrávají se jejich první koncerty. Zároveň se začíná formovat i pražská graffiti scéna, na které vznikají první crew jako CSB, TCP, BC a mnoho dalších. 

 

 

1996 – nastává Chaozz

Léto roku 1996 přináší naprostý boom ve vývoji českého rapu. 17.6.1996 vydává pražská banda Chaozz pod vydavatelstvím PolyGram své debutové album …A Nastal Chaos a následně se v hudebním pořadu Eso na TV Nova objeví první videoklip z této desky Televize. Chaozz si získá obrovskou fanouškovskou základnu a od té chvíle už nic není jako dřív.

 

 

září 2001 – první český rapový magazín (v papírové podobě)

Na začátku školního roku 2001 přichází krom útoku na dvojčata v New Yorku také útok na české rapové fandy. Redakce kolem magazínu BBarák, který do té doby vycházel několik let pouze elektronicky, vydává své první celorepublikové papírové číslo. To se však neprodávalo v klasické distribuční síti, ale pouze ve skateshopech a specializovaných obchodech, proto se z něj okamžitě stalo nedostatkové zboží.

 

 

listopad 2001 – Repertoár

Na konci roku 2001 se odehrál ještě jeden zásadní okamžik v historii české hip hopové scény, Peneři Strýčka Homeboye vydávají 10.11.2001 pod Terorist? records první českou nekomerční desku. Jejich debut obsahuje nezapomenutelné hity jako Praha, Hlasuju proti, nebo Tréning.

 

 

 srpen 2002 – první Hip Hop Kemp

Také rok 2002 má svůj zářez do historie české hip hop scény, to když se v srpnu 2002 otevřou brány areálu pardubického koupaliště, kde se má odehrát vůbec první český vícedenní rapový festival a dovnitř se derou asi tři tisícovky rapových fandů. První Kemp byl naprosto jiný než ty následující a všichni přítomní tehdy cítili tu všudypřítomnou bratrskou atmosféru něčeho výjimečného.

 

 

2004 – Supercrooo – Toxic Funk

Do této chvíle se české scéna nesla spíše v hippie duchu, kde se mají všichni rádi, vše je o pohodě, maximálně si zakopat hakisa a dát si brčko. Supercrooo, která se zformovala z K.O. Kru, nás však vytrhla z těchto snů a Hack a Phat nám vysvětlili, že jsme všichni “rybí zmrdi” a že rap je z jejich pohledu zejména o kontroverzi a dalších, do té doby opomíjených, tématech. Naprosto originální deska, která byla uvedena singlem Superstar, otevřela novou kapitolu naší scény a opět už nic nebylo jako dřív.

 

2005 – Prago Union – HDP

Po příchodu Toxic Funk v předchozím roce se česká scéna naprosto změnila a vypadalo to, že od té chvíle už budou všichni jen gangsteři nebo nepovedené kopírky Supercrooo. Naštěstí se odkudsi vyhrabal Deph se svým novým projektem Prago Union a nadělil nám jednu z nejlepších českých rapových desek všech – dob Hrubý Domácí Produkt, která opět zamíchala kartami. Najdeme na ní nezapomenutelné hymny jako Kandidát Vět, Bestiář, Verbální Atentát a mnoho dalších.

 

 

2007 – příchod rozhlasových stanic

V roce 2007 se udál jeden z nejdůležitějších okamžiků v historii našeho magazínu a to vznik internetového rádia HipHopStage.cz, jehož vysílání bylo bohužel před třemi lety ukončeno. Ovšem naděje umírá posledního a my aktuálně děláme všechno pro to, abychom se do éteru vrátili. Mimo to ve stejném roce vzniklo také pražské frekvenční rádio Spin.

 

 

2012 – příchod trapu do českých luhů a hájů

V roce 2012 se k nám začíná dostávat ze zámoří nová odnož rapu a to trap, který zejména u starších rapových fanoušků vyvolává pocity nesouhlasu a pohrdání. Trapu však nelze upřít jeho inovativní přístup a nezpochybnitelné místo v dějinách rapu, a to ať už se vám líbí nebo nelíbí. U nás je to zejména dvojice Logic a Jackpot, kteří v tomto roce vydávají společné EP s názvem Pod vlivem a dávají tak základ nové vlně českého rapu.

 

A co dál?


    Written by:    Leave a comment

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *