Hip Hop Magazín

Novinky

Policejní kontroly na festivalech a proč padl Hip Hop Kemp

26.8.2019

Policejní kontroly na festivalech a proč padl Hip Hop Kemp

Letošní rok se nese ve znamení zvýšených policejních kontrol na všech hudebních festivalech. To, co si na nás letos policie a celní správa během uplynulého léta přichystali, nebyl moc milý dáreček. Některé záběry na policisty, vítězoslavně nacházející gramový pytlíček substance nevalné kvality, jste asi většinou viděli. Stává se z naší republiky země, kde bude nemožné užít si festivalový víkend?

Přehnané kontroly policie se letos nevyhnuly žádnému festivalu. V posledních srpnových víkendech to byl Hip Hop Kemp a Mácháč, oba obstavené nejen policisty, ale i celníky, jejichž přítomnost umožňuje návštěvníky prohledat do poslední nitky. Na Hip Hop Kempu dokonce prohledávali i ty, kteří přijeli na hradecké letiště kyvadlovou dopravou. Policie vytáhla všechny cestující, nechala je prohledat psy a u koho pes označil byť jen hromádku trávy, následovala pokuta a zdlouhavé vypisování. Komu by se to nějak nelíbilo, koleduje si o urážku úřední osoby a další následky. Lidé letos neměli možnost vypnout po pracovním nasazení a jet si rekreačně užít nějaké drogy na festival žánru dle svého gusta, stát nám diktuje jedině alkohol a prášky. A to se navíc podle svědků na Hip Hop Kempu vyptávali prohledávaných lidí, proč mají s sebou paralen a podobné až se šikanou hraničící dotazy. Podívejte se na statistiku, zveřejněnou policií na jejich webu – při účasti cca 9000 osob z toho vyplývá, že zkontrolovali téměř každého třetího návštěvníka.

KONEČNÁ BILANCE BEZPEČNOSTNÍHO OPATŘENÍ HIP HOP KEMP 2019 – policejní statistika

Celkem drogových deliktů 184 Přestupky – pobyt cizinců 25
Trestné činy – drogy 12 Uložené pokuty 500 000 Kč
Přestupky – drogy 130 Uložené kauce 760 000 Kč
Řidiči pod vlivem drog 42 Zadrženo osob 14
Majetkové trestné činy 2 Osoby umístěné do po. cely 8
Přestupky v dopravě 47 Kontrolováno vozidel 1 357
Řidiči pod vlivem alkoholu 3 Kontrolováno osob 2 707

Policie letošnímu Hip Hop Kempu zatloukla poslední hřebík do rakve. Bylo tam tak málo lidí, že jste pořád potkávali ty samé skupinky lidí dokola. Během jedné noci jste měli pocit, že znáte všechny návštěvníky osobně a ty již známé tváře jste pak potkávali až do soboty.

To, že festival letos měl za sebou výjimečně slabý ročník, je patrně souhrou několika faktorů, které pozornému návštěvníkovi nemohou uniknout. Spělo se k tomu již několik let. Určitě velkou měrou přispěly policejní kontroly, ale možná i to, jak festival dlouhodobě funguje. Pořadatelé jsou srdcaři, kterým se, narozdíl od ostatních festivalů, jako Let it Roll, Beats for love, nebo i Mácháč, nechtělo festival transformovat do obří show, namísto toho si zachovával domáckou atmosféru festivalů z konce devadesátek, či nultých let. Ta se ale určitě příští rok změní, letiště chátrá a využít areál příští rok znovu, je podle všeho pro pořadatele festivalu velmi nepravděpodobné. Bude se tedy stěhovat jinam. Je to příležitost k tomu ho obrodit?


Každý, kdo jezdí na různé festivaly, si všimne, že Hip Hop Kemp vedle nich vypadal malinko zamrznutý v čase, jakoby už roky ignoroval moderní technologie, možnosti videomappingu, alternativní přístupy k stage designu, i absencí nápaditějšího vedlejšího programu, který se na kempu roky bez invence opakuje. Přitom 4 elementy hiphopu jsou krásným tématem, které se dá rozvíjet, kde je spousta prostoru pro spolupráci s vj, sochaři, či performery/tanečníky a připravit poutavější show. Program hudebně svým výběrem působí, jakoby ho dělal jeden člověk, který navíc nemá kontakt s nikým ve věku kolem 20 let.

Z pohledu finančního je absurdní situace, kdy na komerční festival je jako nádor přisáto něco jako freeparty, zóna zvaná backstage, kde mohou lidé parkovat kde chtějí a mít stan přímo u auta a mají to na stage pár kroků. Do této zóny mají přístup lidé s páskou backstage, ale i lidé, platící si VIP, kteří však musí stanovat ve VIP kempu. Kromě nich také novináři a provozovatelé stánků.

Na festivalu je přítomná ještě druhá, skutečná backstage = prostor za stage, kam mají přístup jen vystupující a někdy ani novináři ne, ale to, co se zde nazývá backstage lístky jsou lístky, do obrovského prostoru, obsahujícího další parkoviště, stany, obytná auta, další bar(y), další dj-stage, několik let i bazén (letos tam nebyl). Lidé zde se pohybující, si pochopitelně vozí svoje pití a jídlo nevyužívají bary ani stánky. A je to tisíce lidí. Lístky do této zóny se neprodávají, nesmí se to. Jsou zdarma, jsou na kámo brácho ještě pro pepu, pepa je fér. No a pepova holka, a její ségra. A její týpek. A taky musí jet janek. Od každé české kapely, či vystupujícího je to pár lidí. Tímto způsobem se každý rok v backstage pohybuje minimálně 1000 lidí, kteří mají exkluzivní přístup na koncerty světových star, aniž by zaplatili korunu za lístek a aniž by utratili korunu na stáncích za jídlo a pití.


Tohle je imho skutečný důvod, proč Hip Hop Kemp krachuje, tyhle lístky se měly dávno prodávat, ať už by je prodávali zprostředkovaně přímo vystupující a jen pro své “family and friends” a za friendly price. Srdíčko, family, a kámo brácho přístup nakonec pokládají Hip Hop Kemp na kolena. Jistě, dá se pochopit, že každý chce stanovat tam, kde jsou jeho známí a kamarádi, chce je mít nablízku, ale absurdní je ta situace, kdy jsou tyto lístky na vystoupení světových star zcela zdarma.

EDIT 00:00 objevila se informace, že se tato glosa zakládá na nepravdivých informacích o (bez)ceně zmiňovaných lístku. Zajímalo by Vás, jaký je názor pořadatelů na teorii o “nádorovém freefestivalu” ? V příštím článku 🤘

Jedno je jisté. Festival a tedy jeho pořadatelé jsou v nesnázích. Dokázali by se letití návštěvníci a fans kempu složit na finanční ztráty jako náhradu za roky zajímavého programu, který pro ně pořadatelé připravovali? Jaká je síla hiphop fam ?


Zdroje fotografií a statistik www.policie.cz, Lukáš Hasala a archiv www.hiphopstage.cz


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *