Hip Hop Magazín

Hudba

Rapový velikán BIG L by dnes oslavil 45. narozeniny, bohužel byl před 20 lety zavražděn

30.5.2019

Rapový velikán BIG L by dnes oslavil 45. narozeniny, bohužel byl před 20 lety zavražděn

Stejně jako jsme si v únoru připomněli 20 let od tragické vraždy slavného harlemského rappera BIG L, zavzpomínáme na něj i dnes, v den kdy mohl oslavit 45. narozeniny.


“I watched all of them, run for they share / And all I can do was stare / I got weak and fell on my rear / Now I can hear the sirens, that means here comes the Jakes / But it’s too late, I’m knockin’ on the pearly gates.”

Lamont se narodil 30. května 1974 v Harlemu jako nejmladší ze tří dětí Gildy Terryové a Charlese Davise, nevlastní otec však rodinu opustil, když byl Lamont ještě dítě. Little L, jak je Lamontovi nejprve přezdíváno, se někdy ve 12 letech stává obrovským fanouškem Hip Hopu a začíná pronikat do tajemství freestyle rapu. První battly absolvuje s lidmi ze svého nejbližšího okolí a už v té době v této disciplíně vyniká a všechny převyšuje. Někdy v roce 1990, když je Lamontovi asi 15 let, potkává v Music shopu na 125th Street Lorda Finesse a předvádí mu své freestyle skills. Lord Finesse okamžitě pochopí, jaký talent a potenciál se v Little L skrývá a vymění si s ním telefonní číslo, aby mu o rok později pomohl dostat se až do pořadu Yo! MTV Raps. Někdy v této době také získává přezdívku Big L.

 

 

V roce 1992 podepisuje smlouvu s Columbia Records a strmá cesta na vrchol může začít. V roce 1995 vydává své debutové studiové album Lifestylez ov da Poor & Dangerous, na kterém se objevují dva nesmrtelné hity, které se navždy zapisují mezi nejlepší rapové tracky všech dob. Je to titulní skladba a pilotní singl, který vyšel již v roce 1994 Put It On a banger M.V.P., který vyšel na Nový rok 1995. V roce 1997 začíná natáčet své druhé studiové album The Big Picture, bohužel ho však již nestihne dokončit a vyjde až posmrtně v roce 2000.

 

 

Big L byl zavražděn 5. února 1999 na rohu 45. a 139. ulice v Harlemu. BIG L podlehl následkům zranění, které utrpěl během střelby z kolem jedoucího auta, když procházel po ulici. Big L byl zasažen celkem devětkrát a to do obličeje a hrudníku. Gerard Woodley, Big Lův kamarád z dětství, byl obviněn a zatčen za tuto vraždu o čtvrt roku později, ovšem následně byl propuštěn pro nedostatek důkazů. Sám údajný vrah Gerard Woodley byl v Harlemu zavražděn v červnu 2016.

 

 

V roce 2010 prozradil BIG Lův starší bratr Donald Phinazee v jednom rozhovoru, že BIG L nebyl zamýšleným cílem střelby, ale že si ho útočníci spletli s jeho dalším bratrem Lee, protože měl v tu chvíli na krku jeho řetěz. Lee však v té době stále seděl ve vězení, takže je ve hře i varianta, že to byla msta, protože jeho samotného nemohli v tu chvíli dostat. Pokud Gerard Woodley věděl něco víc o okolnostech vraždy, pak už se to bohužel nedozvíme, jelikož si to odnesl sebou do hrobu. Jestliže byl Gerard skutečným vrahem, pak se dá říci že se o to spravedlnost ulice postarala sama.

Big L Rest In Peace

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *