Hip Hop Magazín

Hudba

10 československých rapových desek, které letos oslaví 20 let od vydání

1.1.2023

10 československých rapových desek, které letos oslaví 20 let od vydání

Nový rok je definitivně tady a tak se nabízí příležitost se hned z jeho kraje podívat na rapové desky, které v tomto roce oslaví jubileum. Konkrétně se podíváme na desítku československých rapových alb, které vyšly v roce 2003 a tudíž oslaví letos 20 let od releasu.

De Zrechts  ‎– Locus Perennis

Jihočeská banda ve složení MC Jelínek, Many a Only O vydala v roce 2003 své debutové album a navázala tak na předchozí EP Pod zemí. První studiová deska nesla název Locus Perenis a vyšla jako příloha BBaráku. Najdeme na ní například pecku Kořeny, kterou si rád pustím i po dvaceti letech.

Jednotka Slovenskej Starostlivosti  ‎– Rap, Čo Má Reč

Veteráni z Prievidzi A.D. a Lyrik (později Modré Hory) vydali své debutové album Kompromis už v roce 1997 a patří tedy k vůbec prvním průkopníkům rapu na Slovensku. Na druhé album jsme si museli počkat dlouhých 6 let. To neslo název Rap, Čo Má Reč a vyšlo pod Legal Records. Na albu najdeme i nadčasovou pecku Tak ti píšem.

 

Jižní Pionýři  ‎– Three Stars

Pro mě osobně nejlepší česká deska roku 2003 přišla z Jihlavy, nesla název Three Stars a stáli za ní Jižní Pionýři, tedy dnešní Pio Squad. Debutová deska Pio Squad byla na svou dobu revoluční a přinesla sebou úplně nový zvuk a flow. Na desce najdeme hymny jako Z hnoje květ, nebo Punk 3:1.

Názov Stavby  ‎– Reč Naša 

Pokud jsem u Jižních Pionýrů u položky výše psal o nejlepší české desce roku 2003, pak musím jedním dechem vyslovit i název nejlepší desky slovenské. Tou byla bezesporu Reč Naša slovenského uskupení Názov Stavby (Lúza – Slipo, Čistychov, Hajtkovič + Drvivá Menšina – Šegi, Dena, Bacil). Deska je od začátku do konce nacpaná hity, které si pouštím i v roce 2018 a vzpomínám na golden éru.

Naše Věc  ‎– Hořký Menu

Další skvělá deska roku 2003 přišla také z Brna. Nesla název Hořký Menu a natočila jí dnes již neexistující legendární brněnská formace Naše Věc. Po jejím vydání patřila Naše Věc k nejvyhledávanějším českým rapovým kapelám a její koncerty byly vždy vyprodané. Deska Hořký Menu byla zároveň poslední album, které vydali, najdeme na ní například graffiti hymnu Jméno writera.

Orion – Teritorium

Další skvělou deskou roku 2003 je bezesporu Orionovo Teritorium. Když teď tento rok sumarizuji, dochází mi teprve nyní, jak silný tento rok byl pro tuzemskou scénu. Teritorium je pomyslně Orionovo první sólové album, když pomineme fakt, že před příchodem Vladimira rapoval v původních PSH sám. Na desce je několik hitovek jako Teritorium, Další novej den, Dokument Orionek, nebo Ženy víno zpěv.

Res Publica ‎– Vlastní Názor

Res Publicu jsem do našeho seznamu zařadil spíše ze zajímavosti, abych připomněl i druhou ligu, která byla na počátku tohoto tisíciletí v našich končinách hojně zastoupená. Každé menší město mělo minimálně 3 rapové kapely a každý víkend se ve stovkách klubů po celém Česku i Slovensku konaly regionální Hip Hopové party, které měly nezapomenutelnou atmosféru. Res Publika Rufa Hoomleaka pocházela z Rakovníka a v roce 2003 vydali zapomenutou desku Vlastní názor.

Syndrom Snopp  ‎– 3.0

Gipsyho label Paranormalz vydal v roce 2003 třetí studiovou desku Syndrop Snopp s názvem 3.0. Bohužel se na ní vytratila syrovost prvního alba z roku 1998, přesto byla celkem poslouchatelná a například zdařilý track Všem se dočkal i videoklipu.

East Side Unia vol III – kompilace

Třetí díl série East Side Unia vyšel ještě pod labelem Terorist? a obsahoval 18 tracků. Objevili se na něm například čeští Supercrooo, Prago Union, PSH, Indy a Wich, slovenští Názov Stavby, Vec, Rytmus, polští WWO či Tede a mnoho dalších interpretů ze střední a východní Evropy. Svou kvalitou však úrovně předchozích dílů nedosáhla. Za zmínku stojí track Metronom od Prago Union, či 2005 od Supercrooo.

From Amsterdam To Praha  – kompilace

Ještě jedna česká kompilace vyšla v roce 2003 a to výběrovka From Amsterdam To Praha, která spojila holandskou a českou scénu. Za Česko zde najdeme PSH, Indy a Wich, K.O.Krů (těsně před transformací na Supercrooo) za Holandsko například Ontoppadiz, s nimiž Indy a Wich vytvořili hymnu V jazycích propletení.


    Written by:



    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.