Hip Hop Magazín

Hudba

10 rapperů, kteří v minulosti zbankrotovali a kterým z nich se podařilo znovu dostat na nohy

4.5.2018

10 rapperů, kteří v minulosti zbankrotovali a kterým z nich se podařilo znovu dostat na nohy


Laurinn Hill
Jak a kdy zbankrotovala? Pomyslným černým pátkem pro jednu z nejlepších žen rapové historie byl 29. červen 2012, kdy byla odsouzena na 30 dní vězení za daňové úniky, kterých se dopustila v letech 2005 – 2007. Lauryn Hill vydělávala jako mladý talent v polovině devadesátcýh let několik milionů dolarů ročně. Peněz však nebylo nikdy dost a proto si k nim dopomáhala i nelegálně, což po odhalení vedlo až k jejímu bankrotu v roce 2012. Do vězení se dostala i o rok později kvůli neschopnosti splácet své závazky a odseděla si dalších 5 měsíců.

Postavila se zase na nohy? V roce 2013 po propuštění z vězení doplatila zbytek svých dluhů a od té doby se pokouší vrátit do hry. Bohužel často zmeškává své koncerty a chodí pozdě, proto není příliš šancí na její návrat k bohatství.

 

 

Nas
Jak a kdy zbankrotoval? Na samé dno se dostal slavný brooklynský rapper v roce 2009, kdy se mimo jiné rozváděl se zpěvačkou Kelis po dvouletém manželství a kdy mu bylo nařízeno platit alimenty ve výši 25 tisíc dolarů měsíčně. Mimo to dlužil na daních v součtu 6 milionů dolarů, což ho donutilo vyhlásit osobní bankrot.

Postavil se zase na nohy? Nas na sobě začal tvrdě pracovat a po vydání svého osmého studiového alba Life Is Good v roce 2012 začal opět generovat zisky. Ty začal efektivně investovat do obchodu se sneakerkama, do Mass Appeal Magazine a později do technologických startup jako Dropbox, Lyft, nebo Robinhood. Díky tomu se Nas opět řadí mezi milionáře a jeho jmění se neustále zhodnocuje.

 

 

Lil Kim
Jak a kdy zbankrotovala? Problémy Malé Kim začaly už v polovině devadesátých let, kdy se dostala do vězení kvůli křivé výpovědi. Dalším zásadním zlomem v její, do té doby úspěšné, kariéře bylo úmrtí Biggieho. Nedařilo se jí dostat zpátky na výsluní a v roce 2008 byla dokonce zažalována svým bývalým vydavatelstvím Brookland Media za porušení nahrávací smlouvy. Výsledkem byla pokuta ve výši 2,5 milionu dolarů, což vyústilo v bankrot.

Postavila se zase na nohy? Ještě v roce 2012 dlužila Kim na daních 1 milion dolarů a do dnešních dnů se z dluhové spirály nevymotala. Naděje však umírá poslední a Kim na konci minulého roku oznámila nové studiové album. Zda to bude její záchranný člun je jen ve hvězdách.

 

 

Common
Jak a kdy zbankrotoval? Ač se Common navenek tvářil jako antimaterialista, v soukromí vedl velice zhýralý život, kde peníze létaly oknem. Vše vyvrcholilo v roce 2012, kdy Bank of America oznámila, že Common přestal platit hypotéku za svůj luxusní byt v Chicagu. Ten mu byl následně zabaven a prodán insolvenčním správcem za 350 000 dolarů, tedy za daleko menší částku, než ta kterou byt kupoval.

Postavil se zase na nohy? Naštěstí se Common z dluhů dostal a díky své úspěšné herecké kariéře začal opět budovat své impérium, nikdy se však už nedostal na životní úroveň, kterou si dopřával na přelomu tisíciletí.

 

 

Method Man
Jak a kdy zbankrotoval? V roce 2009 ho americký finanční úřad obvinil z neplacení daní z příjmu ve výši 52 tisíc dolarů a to od roku 2002. Method Man i následně odmítal daně zaplatit, což vyústilo v trestné stíhání, ve kterém mu hrozilo až 4 roky ve vězení. Po té se Method Man stáhl na čas do ústraní a o jeho finančních komplikacích jsme již neslyšeli.

Postavil se zase na nohy? Později vyšlo najevo, že Meth zaplatil pokutu ve výši 100 000 dolarů a tím se sice očistil, ale zároveň se dostal na hranici bankrotu. Naštěstí aktivit okolo Wu-Tang Clanu je monoho a také díky herecké kariéře se postupně z nejhoršího dostal.

 

 

Xzibit
Jak a kdy zbankrotoval? Xzibit si vylámal zuby kvůli světově úspěšnému pořadu Pimp My Ride. Po dobu, co ho moderoval, byl jeho roční příjem 497 175 dolarů. V roce 2008 byl však pořad zrušen a jeho příjem se snížil na pouhých 67 510 dolarů, ovšem jeho účty v té době daleko převyšovaly jeho snížený příjem. Dospělo to tak daleko, že X v roce 2010 dlužil 900 000 dolarů na daních.

Postavil se zase na nohy? Do dnešního dne se Xzibit z dluhové spirály nevyhrabal a stále dluží něco okolo 100 000 dolarů.

 

 

Fat Joe
Jak a kdy zbankrotoval? V prosinci 2012 byl Fat Joe shledán vinným za neplacení daní z příjmu ve výši 3 miliony dolarů za roky 2007 – 2010. Hrozily mu až dva roky ve vězení, ale nakonec byl odsouzen ke čtyřem měsícům, které si odseděl mezi srpnem a listopadem roku 2013.

Postavil se zase na nohy? Teprve v loňském roce se postavil Joe opět na nohy a vyhrabal se ze svých dluhů poté, co vydal vcelku úpěšné album Plata O Plomo s Remy Ma. Nyní chystá nové album Family Ties, které by mělo vyjít ještě v tomto roce.

 

 

50 Cent
Jak a kdy zbankrotoval? Asi nejznámější případ bankrotu u rappera z poslední doby je 50 Cent. Ten vyhlásil osobní bankrot po té, co mu soud uložil zaplatit pokutu ve výši 5 milionů dolarů za zveřejnění nahrávky domácího porna Rick Rossovy bývalé přítelkyně. Se soudcem se nakonec dohodl a své závazky splácí.

Postavil se zase na nohy? Nepsaným tajemstvím je, že Fifty ve skutečnosti nezbankrotoval a pouze se jednalo o promyšlený finanční tah, jak se vyhnout úhradě placení celé pětimilionové pokuty. Fifty i nadále žije v luxusu.

 

 

DMX
Jak a kdy zbankrotoval? Jeho bankrot způsobilo zejména časté a nadměrné užívání drog. Od roku 2013 dluží 200 000 dolarů za svou oděvní kolekci, která zkrachovala. Dalších 20 000 dolarů dluží za poplatky na auta a hlavně 1 300 000 dolarů na alimentech.

Postavil se zase na nohy? DMX si aktuálně „odpykává“ roční trest odnětí svobody za krácení daní ve výši 1,7 milionů dolarů. Zda se mu po návratu z vězení podaří comeback bez drogové závislosti, je sázka s celkem vysokým kurzem.

 

 

Busta Rhymes
Jak a kdy zbankrotoval? Když byl na konci 90.let na vrcholu své kariéry, utrácel Busta více peněz, než stačil vydělat. To došlo až tak daleko, že byl nucen vyhlásit bankrot kvůli dluhu ve výši 800 000 dolarů. Společně s úroky následně dlužná částka přesáhla 1 milion dolarů.

Postavil se zase na nohy? Busta Rhymes se ze svých dluhů do dnešního dne nevyhrabal a stále je splácí.

 

 

Další rappeři, kteří zbankrotovali: Young Buck, Bow Wow, MC Hammer, Tyga, Nelly, Ja Rule, Lisa Lopes, Beanie Sigel, Trick Daddy, Jermaine Dupri, Mase, Luther Campbell, Damon Dash, Uncle Luke, Lil Flip, Scott Storch


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.