Hip Hop Magazín

Hudba

A teď trochu nostalgie – 15 českých rapových desek které letos oslaví 20 let od vydání

4.1.2022

A teď trochu nostalgie – 15 českých rapových desek které letos oslaví 20 let od vydání

Je už naší tradicí, že vždy na začátku nového roku začneme trochu nostalgicky vzpomínat na léta dávno minulá a to zejména z pohledu českého Hip Hopu a desek, které v nocém roce oslaví důležité jubileum. Nejinak tomu bude i dnes, kdy si v tomto článku zavzpomínáme na 15 českých hip hopových alb, které letos oslaví dvě dekády od svého releasu. Pamatujete si je?


A CZo Yakko? – Demo’N’StraCZe
Mladší generaci už název A CZo Yakko? nejspíše nic neřekne. Opavská banda ve složení Jonash, Veny Rico a producent Sasa. Kromě něho se na desce produkčně podepsal také Faiby Jamaica. Demo vyšlo 25.11.2002 a jednalo se spíše o regionální záležitost pro nadšence a kámoše.

 

 

Bow Wave – Sami Z Dat
Karlovarské Bow Wave nikdo neznal až do prvního Hip Hop Kempu v roce 2002. Pamatuji si, jak jsme chtěli odejít od stage na koupák, ale když Bow Wave začalo hrát se svou živou kapelou, což bylo na tehdejší scéně něco nevídaného, okamžitě jsme to otočili a užili si parádní show. EP Sami z Dat vyšlo jako příloha BBaráku a objevily se na něm například tracky Su Terén, nebo Až Se Rozední.

 

 

DeFuckTo – Pár Vět
Pokud nepočítám demáč z roku 99, pak je tahle deska pro DeFuckTo debutem, který vyšel pod P.A.trick Records. DeFuckTo, ve složení Headdy, Late M, Jazzy a DJ Fatte, mělo štěstí na dobu, kdy na scéně fungovaly motivační songy, kterých kluci ze Zlína chrlili desítky a lidi jim za to plnili kluby. Na desce najdeme například singly Nohy, nebo Promarněná Šance.

 

 

De Zrechts – Podzemí EP
Mc Jelínek, Many a Only O svůj debut vydali už v roce 2002 a nesl název Pod zemí EP a vyšel jako příloha BBaráku. Na EP jsme našli tracky jako Mozkožrout, Mloci nebo Podzemí.

 

 

Divokej Západ – Divokej Západ
Plzeňská banda ve složení Blaabal, Raek, Zkrat, Komez, Snup a Inek se svým debutem udělali doslova díru do scény a do dnes sami nechápu míru pozitivní zpětné vazby, která se jim za tuto desku dostávala. Ani špatný zvuk a absence masteru neodradila posluchače zamilovat si hity jako Mlať Skinheada Do Hlavy, nebo V Rytmu THC.

 

 

Hosté Odjinud – Hostia Odinakadiaĺ
Další moravskoslezský zářez roku 2002 přišel z Ostravy a Bohumína, konkrétně od dvojice Kos a DJ Česki, kteří si říkali Hosté Odjinud. Jejich debut z roku 2002 však moc dobrý nebyl. Na desce se objevil taky MalutkiMC, Daz(Ye-Den A 1) a D.M.Groove.

 

 

Indy & Wich – My 3
Jedna z nejlepších desek roku 2002 přišla od dvojice Indy a Wich a celkově vzato patří i mezi nejlepší desky české rapové historie. Album My 3 se hraje dodnes a najdeme na něm hity jako My3, Noc Je 1/2, Bratři V rýmu, nebo Síla Slova.

 

 

Kat Dem – Cut Tru Mass
DJ Cut Dem vydal pod vlastním labelem DJskou desku Cut Tru Mass, kterou nahrál v Studiu Jižák u Tomáše Sochůrka a deska byla plná lámaný beatů, které si pouštěli bboys při tréninku.

 

 

KL Emsís – Strategie
Pod P.A.trick Records vycházelo v době po přelomu tisíciletí velká část českých desek, jedna taková přišla i z Kladna. Dvojice Gold a Dawe MC si říkali KL Emsís a v roce 2002 vydali svou prvotinu Strategie, zapomnělo se na ní velice rychle.

 

 

P.H.A.T. – Frekvence P.H.A.T.
Phat, později znám zejména jako James Cole z legendárních Supercrooo vydal své první sólo už v roce 2002 a dá se říci, že spolu s deskou My 3 od Indy a Wich to byla nejlepší deska roku 2002. Na desce se objevil také La4, Hack (Hugo Toxxx) a Vladimir 518. Já osobně mám tuto desku velmi rád a občas si jí pustím i v roce 2022.

 

 

Projekt-Ill – Svět na 85!
Je až neuvěřitelné, co dokázal už v roce 2002 vykouzlit DJ Maro, který později působil i v Prago Union na starých gramofonech značky Tesla! Krom Mara byl v pražské bandě Projek-Ill také Birque z dnešních Gambrz Reprs. Tahle deska se celkem povedla a singly Jen Pár Vět a Chcem 2 Beat si pouštím do dnes.

 

 

Piráti – Greatest hits
Petr Kuhn, Petr Vyšohlíd a Slávek Hamaďák a jednu dobu dokonce i rapující Risto Sokolowski, to byla jedna z prvních českých rapových kapel Piráti, která vznikla ještě v období komunistického československa. Své nejlepší hity vydala v reedici i v roce 2002.

 

 

Sasa – One Of many
Zapomenutá producentská deska Johna Soulcoxa, a.k.a. Jana Skaláka z Neratovic, který si říká rovněž Sasa.

 

 

Severská Dvojka – Severská Dvojka
Severská Dvojka ve složení Romano Ponerti a Wuty z Ústí nad Labem vydali v roce 2002 svůj debut Severská Dvojka, na které jsme našli celkem poslouchatelné tracky Sex a 4 Až 5. V té době se poslouchalo všechno co vyšlo, protože vše bylo automaticky rare.

 

 

Lyrik Derby Vol. 2
Double CD vydané jako příloha BBaráku vyšlo na Vánoce roku 2002, objevili se na něm například DeFuckTo, Naše Věc, Disgrafix, Špatněj Wliw, D.Real.C, Deph, Divokej Západ, ale taky spousta odpadu.

 

ZDROJ: discogs.com, vlastní archiv

SPECIÁLNÍ PODĚKOVÁNÍ: Juri81


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.