Hip Hop Magazín

Hudba

5 českých rapových alb, která letos oslaví čtvrt století od vydání

5.1.2023

5 českých rapových alb, která letos oslaví čtvrt století od vydání

S novým rokem pokračujeme v sérii článků, ve kterých si připomenáme významná výročí na české, případně i slovenské, rapové scéně. Dnes si připomeneme 5 kultovních alb, která vyšla v roce 1998 a letos tak oslaví čtvrt století od svého vydání.

Naše Věc – Trust No One

První demo legendární brněnské formace Naše Věc, která se zasloužila o zapsání Brna na českou rapovou mapu. Banda ve složení Dup, Apoka, 2 Jay, Drone, Sscisal, Psicho a DJ Opia se začala formovat už v polovině devadesátých let a v roce 1998 vydali své první demo Trust No One, na kterém jsme mohli najít 13 tracků.

Syndrom Snopp – Syndrop Snopp

Smog odchází v roce 1997 z Chaozzu a o rok později dává dohromady s Radoslavem Bangou a.k.a. Gipsym kapelu Syndrom Snopp, ta na scénu vnáší originální tvorbu. Společně vydávají pod vlastním labelem Paranormalz stejnojmenné debutové album Syndrom Snopp. Velice povedené deska je plná špinavého undergroundu, který ve své době nemá obdoby. Hity jako Apokalypsa, nebo Zatykač se stanou na dlouhou dobu hymnami.

Rhymes Street Squad – Rhymes Street Squad

Také Ostravsko přineslo v roce 1998 svůj zářez na scénu. Kompilace Rhymes Street Squad spojuje na stejnojmenné výběrovce několik interpretů z moravskoslezského kraje jako Daz, D.B.S., nebo Papa Fini. Kompilace je svou kvalitou sice průměrnou záležitostí, ale vzhledem k jejímu roku vydání se dnes jedná o raritní záležitost.

East Side Unia – vol. 01

Svých 25 let na scéně letos slaví také label BiggBoss (budiž mu země lehká). Ten se původně jmenoval Terorist? Records a první deska vydaná pod tímto labelem se datuje právě k roku 1998. Touto deskou je legendární kompilace East Side Unia, na které se objevili například PSH, Coltcha, WWW, Trosky, ale také polský Warszafski Deszcz, nebo maďarská Firma. Na desce najdeme hymny jako Jižní Město, Čakám na deň, nebo Peneřina těžká dřina.

Hip Hop Hurá – kompilace

Rok 1998 přinesl ještě jednu rapovou kompilaci, ta nesla název Hip Hop Hurá a díky coveru se tvářila celkem vážně a undergroundově. Opak však byl pravdou a celkový výsledek byl velmi špatný. Na albu se objevili například WWW, Frontal Family, Klikka, nebo Satelit Kanibal. Za zmínku však stojí pouze WWW.

Zdroj: discogs.com


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.