Hip Hop Magazín

Hudba

50 LET HIP HOPU – Byl to všechno jenom sen?

16.8.2023

50 LET HIP HOPU – Byl to všechno jenom sen?

Dokážeš si představit začátek víkendu takto? Brzy ráno vstaneš do práce, po nasednutí do auta zapneš svoji oblíbenou stanici a tam hraje oldschool Hip Hop, následně každý program na této frekvenci hraje Hip Hop v různé podobě celý den. Kolem oběda rozjede svůj promakaný mastermix jeden z nejuznávanějších DJs ve městě a ty to posloucháš na sluchátkách během práce. Po příjezdu domů zapneš počítač a tvoje sociální sítě zaplaví fotky a příběhy o Hip Hopu. Odpoledne se staví kámoš pro gramofon, který potřebuje na akci kam se mimochodem chystáš taky.

Večer se konají vystoupení talentovaných MCs z různých měst. Koncerty a spoustu kámošů co se náramně baví, střídá menší, ale o to legendárnější klub (kde v minulosti vystoupili Beastie Boys nebo Public Enemy) s hodně zajímavým konceptem a to 5 DJs, 5 dekád Hip Hop music. Každý DJ je specialista na svoji dekádu a vybaven skills a arzenálem té nejlepší hudby. Sety jsou naprosto promakané. Přítomní se baví, v rohu je kolečko, kde breakují B-Boys a z balkónu se line hustý dým. Bar je plný legend, známých jmen, hvězd ale i nováčků, kteří spolu tvoří tuto pestrou kulturu, kterou všichni tolik milujeme.

YaKnow?Check!, L.Fresh the Lion, VJ Spook, P.Smurf, Die C

Je sobota (12.08.) dopoledne, na YouTube běží živý záznam z Yankee Stadium v New Yorku, které mimo jiné uvede i DJ Kool Herc a kde vystupují největších legendy žánru spolu s klasickými crews ale i současnými MCs a to vše korunováno show RUN DMC, jakožto údajně jejich úplně poslední. Pro mnoho fanoušků Hip Hop music, splněný sen. Na fotkách kamarádů, kteří se vydali do New Yorku, se objevují umělci, které ani neznáš, ale víš, že jsou legendami (první hip hopový MC, vynálezce scratche, apod.) a pravděpodobně těžko k dosažení a v pozadí ti hrají tvoji oblíbení interpreti.

Newcastle crew in NY – Tricky Tee z the Mantronix 

Záznam oslav 50 let Hip Hopu z Yankee Stadium, NY

Po nějaké době vezmeš městskou dopravu a vyrazíš do parku, kde už je připravený masivní sound systém a nastoupená armáda hiphopových DJs, kteří mají jehly nabroušené a chystají se to hrozně sekat. Arzenál v jejich báglech jsou převážně vinyly a chystají se je použít.

DJ hraje beaty a střídá se s Beatboxerem, MC dává Freestyle, B-Boys na překližkách breakují, ve vzduchu se nese aerosol z rohu od writers a lidi kolem zevlí a užívají si atmo i rytmo. Co víc si přát? Snad jen možnost být toho součástí a projevit svůj respekt, lásku a dík kultuře, která člověku tolik dala. V tom se udělá prostor za gramofony a naskytne se možnost zahrát svůj set.

V ten moment přichází moje chvíle, jelikož štěstí přeje připraveným a hladovým. Namontuju přenosky, nasliním jehlu a sázím tam 7″ vinyl jeden za druhým a rozezním tak i český rap v Sydney. V setu jsem musel projevit respekt Austrálii, jakožto zemi, ve které žiju a tak i komunitě která mě přijala, USA, kde tato bohatá kultura vznikla a Česku, protože odtud jsem. Po odehrání setu přišel čas pustit několik instrumentálů pro MCho, který vše uváděl formou freestylu. Po páté hodině večerní se setmělo a bylo na čase vše sbalit a vydat se domů.

YaKnow?Check! + DJ D

A proč tohle všechno píšu? Ne proto abych se ukázal nebo abych vzbuzoval závist, ale proto, že mi něco takového chybí v ČR a rád bych tak motivoval umělce, party, organizátory, rádia a fanoušky, aby se semknuli a něco podobného zorganizovali také. Chápu, že akce a koncerty se běžně pořádají, ale oslavy 50 let jsou přece jen o něčem jiném a nesou s sebou i úplně jiný, komplexnější přístup a hodnoty, především tu jednotu. Jde o to se spojit a vše správně načasovat. Máme před sebou ještě několik měsíců do konce roku, tak kdo se k nám přidá?

Respekt, zábava a dobrá nálada je to co nás nutí pokračovat v tom co děláme.

YaKnow?Check!


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.