Hip Hop Magazín

Nezařazené Novinky

BLACK LIVES MATTER aneb co se děje poslední týden v USA – glosa

2.6.2020

BLACK LIVES MATTER aneb co se děje poslední týden v USA – glosa

zdroj CBS Minnesota
zdroj CBS Minnesota

ICE CUBE, COMMON, ICE T, SNOOP DOGG, CARDI B a mnoho dalších se staví na stranu protestujících.

V posledním týdnu nejen hiphopovou scénou ale celou USA hýbou silné emoce. Protesty zahrnují vypalování policejních aut a stanic, rabování luxusních obchodů v New Yorku, a prezidenta Trumpa, schovávajícího se v bunkru pod Bílým domem, ve zděšení tweetujícím, že za vše může ANTIFA. Rozhodli jsme se sdílet pár slov na téma rasismus, protože to je to, oč tady skutečně jde. Smrt černého muže, George Floyda, byla pouze spouštěčem, poslední pomyslnou kapkou do zcela naplněného hrnce. A ten přetekl. Každý, kdo odsuzuje, kam až se dostaly protesty (rabování, vypalování) je součástí problému. Pojďme si to říct, ty, kdož čteš tento článek, s velkou pravděpodobností JSI RASISTA: Můžeš namítat, že naše země nikdy neměla africké kolonie, nebo že miluješ „černou“ hudbu, ale o to už dávno nejde. Jde o privilegium bílé pleti. A toho všichni využíváme. Celá Česká a Slovenská republika je plná lidí, kteří – bráno ve světovém měřítku – objektivně využívají svého privilegia bílé pleti (anglicky WHITE PRIVILEGE). Máme možnosti, které většina lidí na planetě nemá, a i když si možná ze dne na den připadáme chudší než soused, tak ve světovém měřítku je kvalita života v Evropě prostě vysoká. Nepřísluší nám tedy ponižovat, ale ani soudit ty, kteří jsou znevýhodněni – lidi s barevnou pletí.
Nespravedlivá smrt George Floyda v Minessotě otevřela pokličku emocím, které bublají v každém člověku, který se narodil ve znevýhodněné pozici. Ve všech médiích se dozvídáme, jak moc velké jsou bouře při protestech. Vypalování, rabování. Snadno by se dalo říct „tak vidíte, oni ani neumí slušně protestovat“, jenomže, to by bylo příliš slepé, protože musíme vzít v potaz, že žádné slušné protesty dosud vyslyšeny nebyly. A tohle říkal už Martin Luther King. NO JUSTICE NO PEACE. George Floyd je už asi 190 člověk, zabitý v Minnesotě policíí (obětmi byli pouze muži barevné pleti nebo ženy bílé i barevné pleti), a policejní brutalita bez debat existuje po celé planetě. Možná i proto, že policie nemá dostatečné psychotesty. Protože, co si budeme namlouvat, na policistu láká jít pracovat většinou psychopaty, a lidi toužící druhé ovládat a ponižovat znevýhodněné. Jistě je mezi nimi i hrstka těch, kteří chtějí z nejhlubšího srdce pomáhat druhým lidem, ale jsou v menšině. Takové lidi lákají i jiné pracovní zařazení, než policie. Policejní brutalita je tedy jedním z důvodů, proč jsou protesty po celé USA tak moc vyhrocené. WHITE PRIVILEGE je důvodem především. Diskriminace na základě barvy pleti existuje po celém světě, a i u nás. Nevěřícně kroutíš hlavou? Jejím příkladem budiž to, jak často se v oficiálních mediích setkáváme s tzv.“blackface“, tedy hercem, nalíčeným za člověka jiné pleti. Je to velice oblíbené v pořadu „Tvoje tvář má známý hlas“ , vysílaném v televizi Nova. Určitě jste si toho všimli, byla tam např. Kateřina Brožová, nalíčená jako Snoop Dogg a další české „celebrity“ namaskované za jinou barvu pleti, jakože „velká sranda“. V zemi, kde se toto děje v celostátní televizi, je jednoznačné, že tady rasismus existuje. Svět je dnes propojen, a není možné se ohánět tím, že tady u nás v Kocourkově je to přece sranda, nebo tady u nás v kotlině se to prostě bere jinak. V roce 2020 prostě není ok, maskovat se za černocha, indiána ani asiata, stejně jako není ok maskovat se za někoho, kdo je např. na vozíčku. Cítíte tam tu nevhodnost? Tak úplně stejná je i v případě blackface. Musíme to začít respektovat, a to, že to nechápeme, a že to stejně jako my nechápou miliony bílých Američanů, je dúvodem síly protestů.

zdroj blesk.cz
zdroj blesk.cz

V Praze existuje taková urban legend (neověřená povídačka) o tom, jak tady probíhalo natáčení Kanye Westa někdy v roce 2010. Povídá se mezi lidmi z oboru. Slyšela jsem jí ve dvou verzích od lidí, kteří přímo na natáčení nebyli, ale „kámoš tam byl“. Údajně při natáčení Kanye West vyžadoval strašnou profesionalitu, což bylo otravné, připadal si asi jak Fellini (ano, to je český zvyk, vysmívat se tomu, kdo bere sebe a svou práci vážně) a dokonce způsobil poprask a vyhodil člověka od osvětlovačů, který na place zařval „Podej mi toho n*gra“. N*gr se v českém prostředí nazývá už po desetiletí černá deska, používaná při focení nebo natáčení. Westovi prý vysvětlovali, že u nás nebyli kolonie apod, ale „ten namyšlenej West si to nenechal vysvětlit a vyhodil toho člověka, přitom on poslouchá hiphop, css, neuvěřitelný“ Takhle se to vypráví.

#blacklivesmatter #blackouttuesday

V roce 2020 si i v naší české a slovenské kotlině, a tím víc, pokud chceme o sobě tvrdit, že máme rádi hiphop, nebo že snad pro nás hiphop něco v životě znamená, musíme přiznat, že slova „n*gr“ a líčení se jako blackface budou prostě TABU. Žijeme sice tady, a tady není žádná silná komunita afroameričanů, které by to uráželo, ale přesto, tyto pojmy mají prostě po celém světě tak silný význam, že nám je používat „pro zábavu“ opravdu nepřísluší, a že bude to vždy zdrojem konfliktů. A né, to že váš kamarád je smíšené pleti, a vyrostl tady v Čechách, a dovolil Vám mu říkat „n*gře“ , to na tom nic nemění. Stejně jako je tabu uctívat plynové komory v koncentračních táborech. Tohle by prostě mělo patřit do minulého tisíciletí. A jestli to nechápeš, jsi součástí problému i ty, a ty protesty musí být ještě silnější, aby jsi pochopil, že lidé se rodí si rovní. I když to tak v minulosti neplatilo, zvykni si, že to teď bude jinak.

článek žánru komentář aneb novinářská glosa napsala Kristina Weiserová aka 113kw
Zdroj použitých fotografií: CBS Minnesota, blesk.cz, twitter


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.