Hip Hop Magazín

Hudba

DJ Opia má na pultech novou desku VELKEJ PRŮSER a s ní i vizuál ke skladbě MICHAL

22.2.2022

DJ Opia má na pultech novou desku VELKEJ PRŮSER a s ní i vizuál ke skladbě MICHAL

Už od doby Sample meetingu, série Filmtape nebo alba Jízdní neřád si Opia oblíbil stavět desky na určitých konceptech. Je to totiž ideální způsob, jak udržet podobné projekty pohromadě. Ono takové producentské album je totiž poměrně specifická disciplína a leckdy se může stát, že se ve finále jedná jen o jakousi kompilaci sesbíraného materiálu. Ano, tomu se člověk, tedy producent, nevyhne tak jako tak. Aspoň se ale celým albem proplétá jakási společná myšlenka, páteř, co vše drží pohromadě.

V případě desky Velkej Průser stála na začátku vize a bod, který máme všichni na rapu tak rádi, a to je jeho autenticita. Když si totiž Opia hrál s nápady na další desku, chtěl, aby zněla moderně, ale aby v ní byl zachován a zakódován starý, poctivý přistup, chceme-li true school. A tak přišel s nápadem, že bude oslovovat různé hosty s tím, že by mohli do svých textů zakomponovat některé osobní průšvihy a šlamastiky, které buď sami způsobili, či jich byli nějakým způsobem účastni. Je pravda, a známe to všichni, že ne každý rád vzpomíná a vrací se k věcem, které se nám, no řekněme, ne zcela povedly. Navíc je takhle veřejně ztvárnit v písni. O to více by ale právě tento koncept mohl být zajímavější, uvěřitelnější a v neposlední řadě by se s ním posluchači mohli ztotožnit.

V průběhu produkce desky se tato vize rozšířila i na oblasti více obecnější, ale pořád zůstávala tato myšlenka silného konceptu ve hře. I přes organizační složitosti takového projektu je radost z tvoření nepřekonatelná a tak do tohoto díla Opia vložil všechno, co se za cca 25 let (nejen) v muzice naučil a s přizvanými hosty pilovali skladby do posledních detailů. Celá deska je tedy spíše o skládání než o samplování a nejde vždy jen o rap, neboť na desce uslyšíte i několik zpívaných skladeb. Vzhledem k tématům si Opia pečlivě volil hosty tak, aby dokázali přijít s neotřelým svědectvím o….prostě o věcech, které můžeme považovat za docela slušný průšvihy. Ať se to týká otázek společenských, osobních či se jedná jen o čistou výpověď a popis prožitých okamžiků. Hudba by měla umět poukazovat na problémy a snad i díky ní může docházet k určité reflexi a v neposlední řadě ke ztotožnění se s daným tématem a onomu okřídlenému sdělení: „Nejsi v tom sám kámo, děje se to nám všem.“

Společně s deskou Velkej Průser posílá Opia do hry i Michala! Druhý videoklip a zároveň snad důkaz, že rapové vizuály se dají dělat i jinak. Velké díky za tuto práci patří režisérovi Jiřímu Morelovi, který opět potvrdil své kvality. Největší pochvalu však autor desky posílá na adresu Michajlova a to za napsaní takhle velmi silné věci! Dost bylo řečí… Pohodlně se usaď a užij si Velkej Průser z pohodlí svého gauče. Přejeme příjemný poslech.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.