Hip Hop Magazín

Hudba

Dnes je to přesně 20 let co Eminem vydal jednu z nejlepších rapových desek všech dob The Marshall Mathers LP

23.5.2020

Dnes je to přesně 20 let co Eminem vydal jednu z nejlepších rapových desek všech dob The Marshall Mathers LP

Když jsem si včera začal připravovat tento článek, tak první myšlenka, které jsem se chvíli nemohl zbavit, bylo zděšení, jak to, že těch 20 let tak rychle uteklo. Ano, dnes je to přesně 20 let, co vyšla Eminemova kultovní deska The Marshall Mathers LP a mě to připadá jak včera. Jeho osobně to byla již třetí studiová deska, ale právě deskou The Marshall Mathers LP se definitivně usadil na pomyslný celosvětový rapový trůn a sedí tam v podstatě až do dnes.

 

 

Pojďme se tedy trochu vrátit časem, konkrétně do roku 1999. Kdo tehdy hltal každý rapový videoklip, který se objevil na MTV, jako já, nemohl z kraje roku přehlédnout bělocha s žlutými vlasy, jak velmi důrazně opakuje Hi! My Name Is. Chytlo mě to hned na poprvé a nemohl jsem se toho bangeru zbavit z hlavy. Abych byl ale upřímný, myslel jsem si, že je to jen nějaká recese a vůbec netušil co bude následovat.

 

 

O rok později, konkrétně 15. dubna 2000, se tenhle odbarvený rapující běloch vrátil a singlem “The Real Slim Shady” dal nejenom mě jasně najevo, že to, co jsem viděl o rok dříve, rozhodně nebyla jednorázová recese a že Slim Shady opravdu existuje a hodlá si jít pro to co mu patří. Poslouchám jak si dělá prdel z Britney Spears, NSYNC, jak rapuje o tom, že Christina Aguilera ho kouří Fredu Durstovi z Limp Bizkit a s otevřenou pusou a mírným úsměvem pouštím tuhle šílenost pořád dokola až jí umím odříkávat nazpaměť.

 

 

Slim Shady, však není jen veselý provokatér, který si ze všeho dělá jen legraci, o čemž nás přesvědčili následující singly jako “The Way I Am” a později mrazivý “Stan”. Album The Marshall Mathers LP obsahuje 18 tracků (ve special edition 19) a v podstatě je napěchováno jednou hymnou vedle druhé. Krom výše zmíněných jsou to ještě například I´m Back, Criminal, nebo šílená Kim, ve které popisuje vraždu své manželky.

 

 

Desky The Marshall Mathers LP se do dnešního dne celosvětově prodalo neuvěřitelných 30 milionů kusů a patří tak mezi 30 nejprodávanějších desek všech dob. Za první týden se ho prodalo 1,78 milionů kopií a stalo se v té době nejrychleji prodávaným albem všech dob, tento rekord pokořila až po 15 letech Adele. Prodalo se ho dokonce dvakrát více, než do té doby nejprodávanějšího rapového alba Doggystyle od Snoop Dogga. Mimo to bezpochyby patří k nejlepším rapovým deskám všech dob a nelze mu upřít, že je nezpochybnitelným milníkem v rapové historii a ovlivnilo tak další vývoj v Hip Hopové kultuře. Spoustu dnešních úspěšných rapperů začalo svou kariéru právě kvůli této desce. Shady díky za tento klenot, který se mi nikdy neoposlouchá a ke kterému se budu bezpochyby rád vracet ještě v důchodu.

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.