Hip Hop Magazín

Hudba Mladá krev Novinky

Obdivuhodný život a tragický odchod Filipa Karlíka

9.9.2023

Obdivuhodný život a tragický odchod Filipa Karlíka

Ve středu 6. září 2023, krátce po jedenácté večerní hodině, opustil svět talentovaný producent, sound engineer, DJ a baskytarista, Filip Karlík. Člověk, nad jehož ztrátou plakají davy, a kondolence posílají umělci z celého světa.

Zprvu nutno říct, že celá redakce HipHopStage Filipa znala osobně a článek píšeme stále se slzami v očích. I proto s tímto článkem přicházíme s drobným časovým odstupem.

Většina médií se ve svém zpravodajství omezuje na Filipovo působení v rockové kapele Jamaron, ale je žádoucí, aby lidé věděli, kdo všechno ve skutečnosti byl. A zejména pro hip-hop, nejen v Čechách, znamenal strašně moc.

Fífa, jak mu přátelé říkali, byl všestranně nadaný hudebník, který se díky svému působení v A2Z Studio, dostal k práci s ikonami hip-hopu z České republiky, i ze světa. Pod jeho režií vznikla skladba Kill Da Mic legendárních Onyx, kteří se od svého prvního nahrávání s Filipem pak několikrát opakovaně vrátili do jeho péče. Zároveň se díky tomu spřátelil se světovým DJ Illegal ze Snowgoons, který do studia následně zavítal i s dalšími hvězdami. Relativně čerstvá skladba Metaverse, jejíž autory je Fredro Starr z Onyx a DoItAll z Lords Of The Underground je rovněž částečně zásluhou Filipa Karlíka. Nevydané prozatím zůstaly mnohé další skladby.

Kromě Filipova přesahu do zahraničí byl aktivní i na české scéně, byť byl často v pozadí a nedostávalo se mu zasloužené pozornosti. V posledních letech byl velmi podstatnou složkou na počinech hudebního vydavatelství ZNK Production. Pod jeho vedením vznikly poslední dvě EP nadějného rappera Astral One. Na ní se také nalézá skladba Ground Zero, kterou Filip nejen vyprodukoval, ale sám na ni nahrál basovou linku, kytaru, bicí i scratche. Celou ji pak, stejně jako zbytek EP, samozřejmě mixoval a masteroval. A to je jedním z mnoha důkazů toho, jak všestranně nadaný byl Filip člověk.

Filip Karlík byl také členem netradičního českého hip-hopového uskupení ShizzleOrchestra. Byl nepostradatelným při vzniku snad všech jejich skladeb a spoustu z nich sám produkoval. Jednou takovou je třeba „Někdy je dobře“ z alba „Tutti Frutti“. I zde byla produkce i následná postprodukce jeho prací.

A protože jeho zásluh v hudebním světě bylo nesčitatelně moc, a každá věta, kterou nyní musíme psát, nás ničí zármutkem, dáme sem už jen několik odkazů, ať o trochu lépe chápete, kdo byl Filip Karlík. Kluk co měl vždycky čistý boty a obrovský srdce. Odpočívej v pokoji.

…a mohli bychom jít dál a dál. Za hranicí hip-hopu se Filip Karlík uměl také vyřádit a pokaždé dokázal, jak jedinečný talent se v něm skrývá.

Vyprodukoval nespočet instrumentálních beatů. Část z nich najdeš tady na YouTube.

Byl velkým fanouškem Red Hot Chilli Peppers, ale taky Tupaca. Užíval si poslech Collision Course od Jay-Z s Linkin Park. Rád objevoval taky undergroundové klenoty z celého světa.

Kdo by chtěl uctít Filipovu památku, v místě nehody, co by kamenem dohodil od jeho studia, vzniklo pietní místo, kde může každý zapálit svíčku, nebo položit květinu.

https://goo.gl/maps/wDG9modCsDf7enMN6

 


    Written by: