Hip Hop Magazín

Hudba Móda

Hip Hop a šperky k sobě neodmyslitelně patří už od počátku – Historie a rappeři s nejdražšími šperky

26.11.2022

Hip Hop a šperky k sobě neodmyslitelně patří už od počátku – Historie a rappeři s nejdražšími šperky

Dnes se ponoříme do kořenů módy, která provází Hip Hop po celou jeho existenci. Jsou jimi šperky a společně se podíváme na to jak tento signifikantní znak rappera vlastně vznikl a jak se vyvíjel.

 

 DJ TonyTone a DJ Kool Herc

Vše začalo v 70. letech, když DJ Kool Herc rozjížděl své první pověstné party v Bronxu, čímž motivoval spoustu kluků v okolí k tomu, aby si také pořídili vlastní soundsystém a stali se žokeji disků z něhož vyloudili specifickou kombinaci bicích – breakbeat. Postupně se zvyšovala kvalita i technika triků na gramofonech a DJ´s svou show okořenili různými hláškami, kterými se snažili v rytmu beatu dostat posluchače do varu a také je pobavit. DJs však potřeboval volné ruce a tak si na své show začali zvát pomocníky – mistry zábavy, kteří jim do beatu začali tyto hlášky rapovat.

 

Afrika Bambaataa byl jedním z prvních, který v závěru 70. let začal nosit na své show výrazné přívěšky

To už byl jen krůček k tomu, aby vznikl battle rap, když jeden DJ a MC na jedné straně stál proti druhému DJ a MC a utkali se v rapu o to kdo je v jejich čtvrti lepší a má nadvládu. A tady někde také vzniklo spojení šperků a Hip Hopu. Rappeři si na battle brali to nejlepší oblečení a tenisky které měli a aby měli převahu nad soupeřem svůj vizuál začali vylepšovat různými šperky, které měli ukázat jejich sílu, bohatství a převahu v rapu.

 

 

Prvním známým rapperem, který se svým zlatem pochlubil i na obalu své debutové desky byl v roce 1980 Kurtis Blow. Ten zvolil kombinaci několika decentních zlatých řetízků s přívěškem. Obdobně vkusný set řetízku Rico a náhrdelníku Orisun s mahagonovým obsidiánem si můžete pořídit i dnes.

 

 

V osmdesátých letech se postupně Hip Hop dostával do popředí amerických hitparád a společně s tím rostla i symbolika šperků u rapperů jako měřítko jejich úspěchu a kultu osobnosti. Vzpomeňme na dvojici Erik B. a Rakim, nebo LL Cool J, Slick Rick či Run-D.M.C. a už to nezůstávalo jen u řetězů, ale i u prstenů, které byly v mnoho případech dokonce tříprsté. Nošení prstenů u mužů se tak stalo znakem elegance až do dnešních dnů, příkladem budiž impozantní Jax ocelový pečetní prsten s černým kamenem.

 

 

V devadesátých letech se začal Hip Hop formovat do samostatného odvětví a z pouličních rapperů se stávají manažeři, vznikají velké nahrávací společnosti, žánr se komercionalizuje a šperky se stávají součástí marketingu. Nové desky už se neprodávají na ulici z krabice, ale ve statisícových kusech v těch nejlepších obchodech s hudebninami, rappeři mají dokonce vlastní billboardy a šperky k nim už neodmyslitelně patří, vzpomeňme například legendu The Notorious B.I.G. a jeho řetěz s Ježíšem na kříži od Tito the Jeweler, což byl vlastně poslední šperk, který Biggie nosil před svou smrtí.

 

 

Po miléniu až do dnešních dnů se částky, které rappeři utrácí za šperky zvyšují s tím jak postupně přebírají kontrolu nad hudební průmyslem a jak vydělávají čím dál víc peněz. Je zajímavé, že ač se Hip Hop v jednotlivých dekádách mění z původního osmdesátkového stylu, přes boombap, crunk, grime až po trap nebo drill tak nošení šperků je nadčasové. I dnes si můžete pořídit vkusný doplněk, který může být velmi působivý a zároveň decentní, zkuste se podívat sami na stránky trendhim.cz

 

 

Ve videu níže najdete přehled rapperů, kteří nosí nejdražší šperky:

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.