Hip Hop Magazín

Párty Review

HIPHOP4EVER – legendární party DJ KWÉ

23.10.2019

HIPHOP4EVER – legendární party DJ KWÉ

„OK, tak jdem na to, už tuhle sobotu Louny. 20 let. Žádné příště neplánuju, takže teď nebo nikdy. Vidíme se, Kwé“

Takhle stručně se slovy samotného pořadatele dá shrnout to, co se v sobotu 19.10. dělo v Lounech v KD Zastávka. DJ KWÉ, který pořádá také pravidelné čtvrteční FX Bounce v Radosti, z Loun pochází, a před 20 lety tu v dnes již neexistujícím klubu Opera začal dělat hiphopové mejdany. Byla to doba, kdy breakdance bboyz nebo freestyle battle byly jako elementy hiphopu nedílnou součástí akcí.  Tehdy mladík Kwé pořádal party a v publiku byl i kluk, z kterého se stal EKTOR. Dnes mu KWÉ dělá manažera, a proto nemohl Ektor chybět jako jeden z hvězdných hostů téhle unikátní party. Protože KWÉ na své akce zvával i Kontrafakt, vystupoval na výročí 20 let i RYTMUS. Stejně jako kdysi během večera proběhla i freestyle battle, kterou moderoval pan Radu, a vystoupili Pentifull crew spolu s bboy HAHNY & the Skybreak posse. 52 letý matador breakdancu Hahny divákům vyrazil dech svou vynikající formou. Výročí 20 let hiphopu v Lounech bylo oslaveno ve velkém stylu, včetně dortu od důležitých žen Kwé-ova života – jeho maminky, partnerky a dcery.

Mejdan v Lounech byl vzpomínkou na party, jaké tu probíhaly před bezmála 20 lety. Na podzim roku 1999 udělal tehdy 18 letý DJ Kwé svou první rapovou akci v tehdy legendárním klubu Opera. Freestyle battle, beatbox, breakdance battle a rap koncerty. Tenkrát v Lounech měli svůj vůbec první veřejný koncert K.O.Kru (Supercrooo), tenkrát v Lounech měli svůj první mimopražský koncert i Indy&Wich. Do Loun se několik let sjížděli lidi z celého regionu, ze Slovenska nebo bboys z Německa. Aleš (DJ KWÉ) zná i Patrika (RYTMUS) z dob, kdy ještě nosil copánky.

Na Rytmusově plynulé show, která přitáhla spoustu diváků, bylo znát, že je spokojený člověk, zářící štěstím. Slavnostní a nostalgická atmosféra byla protkána celým večerem, který se odehrával v sále se stoly s bílými ubrusy, a panem hasičem, starostlivě odnášejícím prázdné půllitry z podia, aby zabránil rozbití. Ektor se během své energické show přiznal, že právě v Lounech před 20 lety, když mu bylo 14, to byla jeho první hiphop party, na které kdy v životě byl. Velké emoce probíhaly také během freestyle battlu, v kterém zvítězil Gives, který měl velkou podporu v publiku, což ale výsledky neovlivnilo, protože rozhodovala porota. Gives si odnesl nejen velký pohár ale i 5000 korun. Name, který skončil na druhém místě, získal hodinky legendární značky G-SHOCK. Ve freestylu však bylo pořadí velmi těsné a za zmínku stojí také finalisté MC Ryba či Macman. Porotu tvořil Pivoth, mostecký Bart a Pan Radu. Někteří čtenáři asi pamatují, jak HIP HOP 4EVER akce v klubu Impérko a Ithaka moderoval Pan Radu (5. Element, Óčko TV) z Mělníka? Další porotce Pivoth je freestyle veterán, který zažil na battlech jména jako Strapo, Rest, Elka nebo Zverina. Vítěz nespočtu lokálních battlů, vítěz Battle Kings on tour a porotce události jako Beats For Love, Freestyle battle nebo Battle Kings. 

Jak už jsme zmínili, na první hiphopové akce v lounské Opeře v roce 1999 jezdil z Dobřichovic u Prahy i jeden mladý bboy jménem Marko. Míval vyholenou hlavou a dlouhý copánek, a pak na x let zmizel a věnoval se pouličnímu byznysu. V roce 2008 ho DJ KWÉ a zbytek postupně i celý zbytek republiky registruje už coby začínajícího rappera jménem EKTOR s jeho videoklipem „Vidim to jako včera“. Pár let ho DJ KWÉ bookoval na své akce v Lounech a Mostě až si v roce 2015 plácli a KWÉ se mu coby jeho manager začal starat o booking, křty, turné, sponzory atd. Po pár letech spolupráce v roce 2018 vyprodali dvakrát za sebou SaSaZu a v roce 2019 dělali křest pro 4000 lidí ve Foru Karlín. EKTOR tak v Lounech vystoupil s aktuální MARKO show, která obsahuje průřez celou jeho desetiletou tvorbou.

V sobotu 19. října přijel zas po x letech do Loun moderovat Pan Radu (Mělník). Sjeli se všichni ze staré party bboys včetně legendy Hahnyho a jeho party z Drážďan. Po letech proběhl freestyle battle o obří pohár + prize money 5000 korun. Jako za starých časů si za gramofony stoupli DJ Bart (Most), DJ Saybon (Louny/Praha) a DJ Jorge Naipes (Litvínov). Prostor na pódiu dostal i lokální support v podobě domácího tria MC Ryba, Gives a Blanka G.

HIP HOP 4EVER!

foto by KWÉ

 


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.