Hip Hop Magazín

Hudba Novinky Rozhovory

IDA WORLD 2019 a legendární DJ FLUX, tituly nejúspěšnejší technický DJ ČR/SR

28.11.2019

IDA WORLD 2019 a legendární DJ FLUX, tituly nejúspěšnejší technický DJ ČR/SR

Už tento víkend proběhne v polském Krakowě světové mistrovství v technickém DJingu IDA WORLD 2019. Soutěžit se bude ve 3 kategoriích, technika – show – scratch. Českou a Slovenskou republiku zde budou reprezentovat letošní šampion DJ FLUX společně s DJ ROXTARem. DJ FLUX je legenda, se svými dvaceti výherními tituly v domácích šampionátech DMC, IDA a DJ MASTERS je bez debat nejúspěšnějším DJem České a Slovenské republiky všech dob. Připravili jsme pro Vás krátký rozhovor.
Popiš nám co přesně znamená IDA WORLD 2019?
IDA je zkratka pro International DJ Association, jedná se o celosvětovou soutěž v technickém DJingu. I letos se mezi sebou utkají DJs z Anglie, Japonska nebo Nového Zélandu. Světové finále probíhá vždy v polském Krakově, stejně tak jako třeba DMC v Londýně.
Jaká jsou pravidla, kategorie a co se vlastně hodnotí?
Šampioni z národních kol jsou vysláni do tří kategorií. Technika, show a scratch. Hodnotí se převážně preciznost, kombinace, čistota, bezchybnost a náročnost všech triků. V kategorii “Show” je velkou částí hodnocení i melodičnost, zde je vždy lepší spojit team dvou a více DJs, připravenou rutinu prostě zahrát jako song. Semifinále “Scratch” kategorie probíhá online, domácí šampion DJ TENTATO se bohužel do finále neprobojoval, i když jeho scratche jsou opravdu na světové úrovni.  Letos tak své skills o první místo poměří DJs z Japonska, Řecka a Polska. Já se připravuji na kategorii “Technika” a hlavně “Show”, do které jsme se pustili s DJ ROXTARem. Ten člověk má perfektní melodiku, pro mě je světová jednička ve hře na jakékoliv pad (controlery).
Spojení s FLUX a ROXTAR je tedy novým projektem?
S ROXTARem na soutěžích spolupracujeme delší dobu, na světovém IDA jsme byli společně již dvakrát. V roce 2015 jsme vybojovali krásné třetí místo. Náš setup se skladá ze dvou mixážních pultů, dvou gramofonů, dvou přehravačů a jeden Maschine MK3.
 
Jak probíhá příprava, kolik času věnujete tréninku?
Člověk se prakticky připravuje celý rok. Cvičíme a vymýšlíme něco nového. Na letošní rutině společně pracujeme již pět týdnů. Scházíme se skoro každý den. Využili jsme z velké časti ROXTARovu vlastní produkci. Jedna věc je, to celé vymyslet a druhá perfektně natrénovat, každá sekunda má svůj význam a je důležité být přesný.
Míváš po těch letech ještě trému ?
Vždy musíš mít respekt, tréma samozřejmě bývá i teď, jen to musíš umět ovládnout a nenechat na sobě znát 🙂
Být dvacetinásobným šampionem v CZ/SK DJingu je obrovský úspěch, co by jsi poradil začínajícím DJs?
Děkuji, dvacítka je už opravdu pěkný číslo. Nikdy to není jen tak, roky příprav a tréninku. Dnes je plný internet všech možných videí, stačí jen čerpat inspiraci a pak doma drtit pořád dokola.
Jaké máš plány do budoucna?
Mám rozdělané nové tracky, pracuji na vydání mého druhého vinylu. Společně s DAFONICem máme připraveno pět singlů, které brzy půjdou do světa pod mým labelem Buggy Records. Rozhodně se nemám v plánu nudit! 🙂
Díky za rozhovor, přejeme hodně stěstí v Krakově!

    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.