Hip Hop Magazín

Rozhovory

CANNAPECAFE: „Chceme především bavit lidi naší tvorbou a ukázat, že i v roce 2020 jde dělat poctivej hip hop“

6.1.2021

CANNAPECAFE: „Chceme především bavit lidi naší tvorbou a ukázat, že i v roce 2020 jde dělat poctivej hip hop“

Odvrácená strana Ještědu urodila nově vznikající crew CANNAPECAFE. Zástupci Libereckého kraje (Český Dub) si říkají DEMa, CYNICK, JAN FLOVA, DJ INTELEKT a DJ SHAMANITOO. V tomhle složení vydali v neděli 20.12. 2020 nové album JINEJ NÁZEV, na kterém se o finální zvuk postaral KENNY ROUGH. Autoři sami uvádějí, že nechtěli hledat nové postupy, ani měnit to, k čemu sami vzhlíží -naopak se snažili využít prvků, které jsou pro oldschool hiphop a boom bap klasikou – houpavý rytmus, samply, scratche. Album připravovali po celý rok 2020, o beaty se postaral hlavně JAN FLOVA spolu s kapelou, D NUT (Liberec), WAVE B (Turnov), DJ SHAMANITOO (Jablonec nad Nisou) nebo slovenští DJ FUNKDAT a SLOOP THA LOOP. Na majku slyšíme kluky z kapely, jediným hostujícím je JANYS z Frýdku Místku. Podívej se na první klip ZVRATY, následně na youtube kanále flvr_garden si můžeš poslechnout i celé album (viz zde). Exkluzivně přinášíme i krátký křížový rozhovor.

113kw: Zdravíme Český Dub! Nová crew = nový název… Proč jste zvolili zrovna Cannapecafe?

FLOVA: Je to doslova kanape, cannabis a kafe.
DEMA: Tak vzniká naše hudba a rap… na kanapi s kafem.

113kw: Na triku máte první společné dílo Jinej Název. Co chcete tímto výstřelem fanouškům vyjádřit?

DEMA: Hlavně to, že v roce 2020 pořád můžeš dělat poctivej boombap… a překvapit. Dělat ho líp než ostatní.
FLOVA: Děláme to tak, jak nás to baví.
CYNICK: A chceme především bavit lidi naší tvorbou, ukázat, že i v roce 2020 jde dělat poctivej hip hop, ať každej posluchač si na tom albu přijde na svý.

113kw: Název crew máme v kostce vysvětlen… Co vaše jednotlivé pseudonymy? Pojí se k nim nějaká zajímavá story?

FLOVA: „Flova“ je podle mojí oblíbený pecky Madlib – Flowers, ale nechtěl jsem aby to bylo přímo jen flower, takže jsem to změnil na FLOVA s jednoduchým V a JAN je moje křestní jméno.
DEMA: Hledali jsme s FLOVOU něco jako má GZA nebo RZA a bum, byl z toho DEMA.
CYNICK: Chtěl jsem, aby to charakterizovalo mě a mojí tvorbu, a jelikož druhů cynismu je víc, a nemusí kvůli tomu bejt člověk bezpáteřní sráč, začal jsem si asi v 15ti letech říkat Cynick.

113kw: Jak probíhá či probíhala vaše tvorba? Máte raději společné session nebo v tichosti tvoříte každý sám? Je v crew pravidlo, kdo dělá bubny a kdo rap?

DEMA: Já převážně rapuju… Ale při dlouhých večerech ve studiu… někdy s Flovou ťukáme bubny. Jsem spíš uši navíc, i když hudbě obecně se věnuju už nějakej ten pátek.
FLOVA: Větsinou dělám hudbu sám, nebo s klukama, SHAMANITOO dělá taky. Rapy píšeme spolu i sami, ale snažíme se propojovat, aby to bylo celistvý. Hudbě se věnuju zhruba deset let.
CYNICKVždycky je lepší, když píše crew společně, ale ne vždy je čas na to se sejít… Beaty dělá převážně Flova s naší konstruktivní kritikou a my do toho pak nacpeme bars.

113kw: Kde to všechno začalo? Co vás spojilo?

CYNICK: Životní cesty nás rozdělili, potom spojily, a teď jsme tu.
DEMA: Známe se celej život. Po různých životních cestách jsme se zase sešli tady v naší domovině a vytvořili spolu tohle album. Jsme jak rodina.
FLOVA: Když jsem odešel z kapely SITCOM, začal jsem dělat sólo projekt. Jezdil jsem koncerty s klukama, slovo dalo slovo, na stagi nám to spolu fungovalo a tak bylo ke společnému projektu jen krůček.

113KW: Jaká byla při vzniku projektu vaše múza, inspirace, vzor? (Nemusí to být vázáno čistě k projektu)

FLOVA: Inspirací jsou mi věci, co mne baví, hlavně co se týče beatů. Flow vidím vzor hlavně v zahraniční MC´s z devadesátek, český MC´s mě moc nebaví. Můj vzor číslo jedna je definitivně skupina PHARCYDE. Ranná tvorba WU TANG, MASTA ACE…
DEMA: Já čerpám inspiraci ze všeho kolem sebe, ale hlavně z devadesátkovýho rapu. Inspirují mne i lidé kolem a život, co jsem zažil… prostě REAL RAP!
CYNICK: K týhle otázce bych mohl asi napsat esej. Bylo by toho spousta a postupně se to nabalovalo, páč už jsem starej.

113KW: Máte na albu svůj hrot? Hit, který má laťku o něco výše než ostatní? Pokud ano, co takhle rozvinout nějaký detaily?

FLOVA: Album vnímám jako metu, kterou jsem chtěl pokořit a s nikým jiným než s klukama si to nedokážu aktuálně představit. Bavil mne celej proces tvorby, od tvoření beats až po vymýšlení názvu kapely. Získali jsme zkušenosti, které budeme umět zúročit na dalších projektech a celkově to vnímám pozitivně. Nejvíc mne baví tracky „Máme vlastní hlavy – remix“ a „Asi tak – remix“ a „Zvraty“. Věřím, že si každej boombapovej fanoušek najde na desce to svý.
CYNICK: Já bych vyzvedl celý album, protože každej song vznikal svým specifickým způsobem.
DEMA: I pro mě je celý album jedna velká pecka, nemám favorita. … Jediné co bych vyzdvihl je spolupráce s KENNYm za jeho precizní master a SHAMANITOO za total dope scratche, na úrovni jakou tady i na Slovensku najdeš jen ojediněle.

113KW: Proč zrovna boombap? Co pro vás znamená tento “subžánr”?

FLOVA: Vyrostli jsme na něčem, a to, co nás bavilo tehdy, nás baví stále. Mám rád hudbu všeobecně, ale nic pro mne není tak silný jako kvalitní boombapová produkce a kombinace flow a citlivě zvolenýho textu. To máme asi s klukama společný, takže deska zní, tak jak zní.
CYNICK: Pro mě je to vším, nic jiného mě nebaví.
DEMA: Udělali jsme devadesátkovej zvuk v roce 2020. Dělám to, co nejlíp cítím. Každý posluchač ať sám posoudí, jestli ho to baví, nebo ne.

© 113KW & Jája Hájková.


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.