Hip Hop Magazín

Móda

Levi’s® v lednu 2023 startuje celoroční oslavu 150. výročí nejslavnějších džínů světa s číslem 501®

26.1.2023

Levi’s® v lednu 2023 startuje celoroční oslavu 150. výročí nejslavnějších džínů světa s číslem 501®

To, co začalo jako patent na měděné nýty v roce 1873, se za 150 let vyvinulo v nejikoničtější součást našich šatníků, která v průběhu historie měla obrovský vliv na vnímání módy. Kus látky jako synonymum pro porušování zajetých pravidel. I tak se dají popsat 501® džíny, které boří hranice i kulturní rozdíly. Jde o pravý originál, který si zamilovalo už několik po sobě jdoucích generací a přijaly ho za svůj.

Příběh 501® Originals začal, když na začátku 70. let 19. století vymyslel Jacob Davis inovaci pro pracovní oblečení v podobě měděných nýtů na plátěné kalhoty. Staly se okamžitě senzací a Davis oslovil obchodníka Levi Strausse a nabídl mu spolupráci. Již spolu pak dali dohromady verzi kalhot, tzv. pasových overalů, z denimu a plátna zvaného duck canvas. To vedlo až k patentu v roce 1873, který se časem celosvětově proslaví jako 501® džíny.

I když popularita džínů od prvního patentu rychle rostla, ještě do roku 1918 byly výdělky Levi Strauss & Co spíše nižší. Synovci Levi Strausse, bratři Sternové, převzali firmu po jeho smrti a spolu s novým vedoucím výroby Miltonem Grunbaumem se začali soustředit na zvýšení odolnosti materiálu, ze kterého byly 501® vyráběny. Navíc přidali další vychytávky v podobě poutek na pásek, které reagovaly na soudobé požadavky pánské módy a vycházely z toho, že značka opravdu naslouchala potřebám svých zákazníků. Do roku 1925 si vylepšené 501® Originals džíny vybudovaly natolik silné místo, že se to výrazně projevilo i na výdělcích firmy.

Během 30. let se Levi’s® džíny staly běžnou součástí pracovních šatníků v západním světě. Jelikož už byly značně populární i mezi kovboji a rodeo jezdci, začal Levi’s® využívat ve svých reklamách romantický obraz Západu. Vogue dokonce vydal článek, ve kterém doporučoval Levi’s® 501® džíny ženám jako nejlepší oblečení během prázdniny na rančích, což byl tehdy populární trend trávení léta. V roce 1939 si 501® oblékl John Wayne ve filmu Přepadení (Stagecoach), čímž se odstartovala dlouhodobá spolupráce s Hollywoodem.

Po Druhé světové válce si pak 501® džíny skutečně přišly na své. Už nešlo o pouhý kus pracovního oblečení, ale s lehce zúženým střihem a bez již zbytečných prvků, jako byly knoflíky na šle, se staly součástí každodenní módy. Ať už jste se ocitli v motoristickém klubu, či ve skupině umělců, hudebníků, nebo teenagerů, všichni na sobě měli 501® Originals a užívali si především jejich praktický styl a velkou výdrž. Mezikulturní ikonu z nich pak učinil Marlon Brando v roce 1953 ve filmu Divoch (The Wild One).

Do začátku 60. let 20. století se 501® džíny zabydlely ve všech subkulturách po celé Americe. Najdete je na legendárním Woodstocku mezi drtivou většinou hudebních fanoušků, na aktivistických demonstracích, ať už pro lidská práva nebo proti válce ve Vietnamu, ale i v Evropě na britských Mods and Rockers. Kromě filmů se dostaly i na přebal alba Boba Dylana a tím to rozhodně neskončilo. Staly se natolik synonymem mladické kontrakultury, že byly často zakazovány nosit ve školách. Což jen způsobilo, že je teenageři milovali ještě víc.

V průběhu 70. a 80. let se 501® džíny staly již globální ikonou. Najdete je ve skříních jak punkových subkultur, tak i „lepších“ rodin. Ve Východním bloku platily doslova za měnu, se kterou se podpultově obchodovalo. V Japonsku se s nástupem obrovské popularity vintage módy z 501® Originals stal uctívaný předmět. Hudební hvězdy jako Kate Bush nebo Kim Gordon je nosily roztrhané, zatímco hiphopeři jako Run D.M.C. a N.W.A je měli raději naškrobené a v tmavším denimu. Steve Jobs je nosil, stejně jako motorkáři v Oaklandu, etnické minority v L.A., nebo intelektuálové v Paříži. Prostě všichni.

V roce 1999 je magazín Time jmenoval „módním kusem 20. století“. S touto nálepkou vstoupily do 21. století, kde dál pokračují ve svém příběhu globální šatníkové ikony. Na začátek roku 2023 představují dva nově modely 501® ’54 pro muže a 501® ’81 pro ženy, čímž jen dokazují, že umí stále reagovat na současné trendy. Tím ale 501® novinky tento rok nekončí a v průběhu celého 2023 se budou postupně odhalovat nové střihy inspirované Levi’s® archivy. Budoucnost tak slibuje dalších 150 let s 501® jako s jedním z nejbytelnějších, nejprogresivnějších a nejvíc stylových kusů kalhot, které kdy kdo navrhl.

Levi’s® 501® Family:
501® Original: Originální model s rovnou nohavicí a rovnoměrným střihem. Dostupné ve všech pánských i dámských velikostech.
Women’s 501® Crop: Originální model s ikonickým rovným střihem a zkrácenou délkou.
Women’s 501® Skinny: Nesmrtelné 501® džíny v zúžené a přiléhavé reinterpretaci.
Women’s 501® ’90s: Inspirované 90. lety, tento vintage model má snížený pas a volnější střih nohavic.
Men’s 501® ’93: Vintage model, který se vrací ke skatové kultuře 90. let.
Men’s 501® Taper: S vintage nádechem a modernějším střihem jsou 501®T štíhlejším twistem původního originálu.

Nové 501® pro Jaro/Léto 2023:
Women’s 501® ’81: Inspirované prvními 501®, navrženými speciálně pro ženy, mají zvýšený pas a velmi zúženou nohavici.
Men’s 501® ’54: Inspirací pro tento model byly archivní záznamy a ztělesňují dědictví 501®. Mají štíhlejší nohavici a „drsnější“ úpravy materiálu, oslavují denimové řemeslo.
Levi’s® Vintage Clothing Mainline & Limited-Edition
Spring/Summer 2023 Seasonal Collection
Limited-edition 1937 “Japan” 501® Jeans
● Limited-edition 1922 “White Oak” 501® Jeans
● Limited-edition 1901 “White Oak” 501® Jeans
● Limited-edition 1890 “White Oak” 501® Jeans
● Limited-edition 1873 “XX Waist Overalls” (Levi’s® first blue jeans)


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.