Hip Hop Magazín

Hudba Novinky Rozhovory

Majk Spirit – ARTIST může být ve svém životě každý z nás

26.7.2020

Majk Spirit – ARTIST může být ve svém životě každý z nás

Dnes si můžeš přečíst velký rozhovor na téma pozitivních vibes, které si v poslední době Majk užívá i díky štěstí v osobním životě, ale hlavně o tom, jak probíhalo nahrávání a jak se v dnešní době posunuly možnosti audio produkce oproti dobám, kdy Majk začínal s H16 . Rozhovor o albu ARTIST proběhl v prostoru obchodu VOIX , kde prodávají prémiové audio vybavení. Rozhovor je hlavně o albu, jehož recenzi najdeš tady https://www.hiphopstage.cz/majk-spirit-artist-recenze/

113kw: Proč právě název ARTIST ?

Majk Spirit: ARTIST jsme album nazvali proto, že je to náš (pozn. redakce Majka Spirita a Dj Grimaso) životní styl. Cítíme velký vděk za to, že jsme doslova a bez přehánění požehnáni tím, takto moci žít, a být pány svého času a své energie, a mít možnost tvořit. A to všichni z labelu. Chtěli jsme slovo ARTIST dostat víc do povědomí lídí, protože každý, kdo chce tím, co dělá, lidi těšit a pomáhat jim, je vlastně umělec / artist ve svém vlastním oboru. Artist nemusí být jen hudebník, výtvarník nebo sochař, vidím v tom slovu hlavně způsob myšlení a přístup k životu. Takže pro mě je Artist každý, může to být truhlář, kuchař v restauraci, novinář, prostě ten, kdo se snaží nejen pracovat jako stroj, ale být kreativní a přinášet lidem něco navíc. Ten kdo přistupuje ke své práci s vášní, laskavostí a pečlivostí. Ale ta kreativita je klíčové slovo v tom, že to je to, co nás dělá lidmi. Zvířata, ani stroje kreativní nejsou, asi ještě nějaký čas portvá, než bude umělá inteligence na tom levelu, že dokáže být sama kreativní. Ale člověk toho je schopen. Jak říkám, nemusí to být akademický typ umělce, ale může to být kdokoli, pracující v jakémkoliv oboru, používajícím kreativitu ke své práci. Být umělcem znamená, že se člověk vždy snaží být v tom, co dělá, kreativní, a inovativní, a snaží se snaží se být originální v přístupu ke své práci.

113kw: Album artist je tedy tvoje čtvrté sólové album, ale teprve první společný projekt s tvým dlouholetým DJem a Grimasem po skoro 20 letech spolupráce. Proč až teď?

Majk Spirit: Až teď dozrál čas. Já i GRIMASO věříme na správné načasování věcí, že není třeba do toho přehnaně šlapat, ale zároveň ani zahálet. My jsme spolu vlastně po celých těch 20 let pracovali. Začalo to prvním trackem, pak H16 album, a GRIMASO byl vždy i u mých solových alb, které mi vždy kontroloval jako můj DJ. Přestože ty tracky neprodukoval, měl na ně vliv. Nedávno jsme založili společné studio a začali jsme v něm tvořit. A najednou jsme si všimli, že už máme dost materiálu na celé album, které je tedy skoro celé jen nás dvou. Sice se tam na některých beatech podíleli i další producenti, ale i tyto beaty si GRIMASO vzal do rukou, a ještě je trochu pozměnil, a více vyladil k celku. Uvědomil jsem si, že poprvé máme skutečně album, které je opravdu společný projekt, GRIMASO hudba , MAJK SPIRIT rap. A tak je možná dobře, že to nakonec čekalo tak dlouho, až do doby, kdy je každý z nás již sám o sobě umělcem, oba víme, co chceme. Vzájemně jsme se hlídali v tom, abychom tomu dávali ze sebe jen to nejlepší, a abychom byli na společné vlně, a to je při každém hudebním projektu velmi důležité. Sladěnost mezi producentem a rapperem nebo zpěvákem. Díky tomu, že jsme měli společný cíl se, jak doufáme, povedlo, že je to takové kompaktní umělecké dílo. 

113kw: V čem spatřuješ hlavní rozdíly ve workflow, v tom jak vznikaly toto album a předchozí tvoje alba?

Majk Spirit: Tak hlavní rozdíl je v tom, že tentokrát jsem si mohl vyhrát víc, než kdy dřív.  Nálada u tvorby byla úplně odlišná. Předchozí album NIE SOM TU NÁHODOU jsem se snažil udělat tak, aby si tam něco našel každý můj fanoušek, ženy, fanoušci z dob H16, i lidé, kteří mne poslouchají díky albu NOVÝ ČLOVEK. Prostě jsem se snažil udělat hit pro každého fanouška, a možná proto album působilo trochu nekompaktně. Teď s albem ARTIST jsem udělal přesný opak. Přestal jsem se zabývat tím, co si řeknou fans, tyhle úvahy jsme smetli ze stolu, a udělali jsme hudbu, kterou já a GRIMASO chceme tvořit v roce 2020. To, co bychom si sami chtěli pustit v autě, nebo co by nás bavilo hrát na koncertech. Možná je to podobné, jako nálada, v které jsem tvořil svoje první sólové album, tehdy jsem se to také snažil udělat hlavně pro sebe, bez ohledu na to, co si o tom lidi pomyslí, tehdy jsem to prostě cítil tak, že je to moje celé srdce položené v hudbě, a toto album ARTIST je tímto postojem podobné. 

 Oproti tomu jak to bylo kdysi, mám teď svoje vlastní studio sám pro sebe, takže nemusím řešit booking, ani to, že je třeba studio obsazené. Termín předem domluveného nahrávání málokdy je v souladu s tím, jak se člověk cítí. Nahrává se pak třeba v čase, kdy se člověku nechce, a pak, když by zase měl chuť, nikdy to nejde. Proto je obrovská výhoda mít vlastní studio, kam si může člověk přijít ve dne, v noci. GRIMASO mi studio dokonce nastavil tak, že jsem byl schopen nahrávat sám sebe aniž by tam on, nebo kdokoliv další, musel být se mnou. Byla to velká výhoda, a určitě mi to pomohlo, abych se ještě víc uvolnil a nestyděl se vyzkoušet nové polohy. Stud, nebo taková ta opatrnost, to je totiž pro umělce něco jako kryptonit pro Supermana. Už jen to, že ve studiu je se mnou někdo jiný, mi dříve nedovolovalo si tolik ulítat, protože jsem si třeba řekl, že se jim to bude zdát přehnané, a co si pomyslí… a to člověka prostě napadne a zabrzdí, i když je to třeba kamarád, kterého zná a podporuje dvacet let. Ale když je člověk ve studiu sám, dovolí si úplně všechno, protože si řekne, že když to bude hodně špatné, tak to prostě smaže, a nikdo to nikdy neuslyší. Díky tomu vznikly věci jako třeba UFO, což je v podstatě úlet. Ta volnost, toho, že jsem přišel ve své nejlepší náladě, kdy jsem zrovna chtěl, se odrazila v tom, že v sobě album má určitou lehkost, není tlačené na sílu. Byl to uvolněný proces, který jsem si moc užíval, celé to bylo prostě z radosti. 

113kw: Jak jste vybírali hosty na album? 

Majk Spirit: Hlavní myšlenkou bylo, přizvat ty, kteří jsou ve hře kratší dobu než my (já a GRIMASO). Takže volba padla na mladší a svěží jména, nevolali jsme ostřílené veterány. Důležité pro nás taky bylo, aby to byli lidé, které respektujeme nejen za jejich tvorbu ale i lidsky, nejenom tedy že jsou kvalitními umělci, ale že jsou v pohodě i v normálním životě. Kromě těch, s kterými jsem už spolupracoval, jako SEPAR, PIL C, BEN CRISTOVAO, H16, s kterými už mám skladby, ale většinou na jejich albech, jsem pozval i člověka, který z toho výběru možná malinko vyčnívá jako překvapení. Člověk, s kterým jsem teď spolupracoval poprvé, SAMEY. SAMEY je vlastně mladé jméno, mladá škola, a pozval jsem ho, protože mám rád jeho tvorbu a cítil jsem jako jasné rozhodnutí, že chci právě jeho. 

113kw: Kdo má na starost výraznou vizuální stránku alba? 

Majk Spirit: Chtěli jsme aby to bylo výrazné, spolupracovali jsme s grafiky Social Hills, tentokrát veškerou komunikaci – instagram, merch – od začátku hlídá jedna firma.  Barvy a jejich kombinace jsou fresh stejně jako jsme se cítili při tvorbě alba. 

113kw: Světová pandemie chřipky COVID19 zamávala s eventovým byznysem. Jak jsi reagoval v době karantény? 

Majk Spirit: Řekl bych, že se celý svět rozdělil na ty, kteří panikařili a brali to extrémně vážně, a obávali se, že budou lidé hromadně umírat, a pak na ty, kteří to zlehčují a tvrdí, že je to obyčejná chřipka. Já jsem někde mezitím, myslím, že nejlepší je zlatá střední cesta. Ani si neulítat nad tím, že všichni zemřeme, ale ani to zase nepodceňovat, hlavně teď myslím na rodiče, kteří jsou v rizikovém věku… navíc je to těžší v tom, že vlastně člověk nemusí vědět, že je nosičem a tak dál, všichni jsme si to asi hodně nastudovali v posledních měsících. Já sem to tedy neřešil až tak do hloubky, spíše jsem se dobrovolně distancoval ve studiu, a snažil se nescházet se tolik a nechodit na riziková místa. Výhoda byla, že to přišlo v čase, kdy jsme se rozhodli udělat album, a chtěli jsme pracovat den co den a vídat se jen s jedním člověkem. To mi pomohlo, že jsem se soustředil jen na to, co jsem chtěl (album).

113kw: Věta na závěr?

Majk Spirit: Tvůj život je Tvoje umělecké dílo a Tvoje práce by měla být Tvoje umění . Nechtěj strávit život v zaměstnání co tě nebaví, ale jeď si svoji vášeň, která Tě bude vést k tomu, co máš rád a to co máš rád, a bude Tě naplňovat a dělat šťastným celý život. Buď ARTIST!

Gratulujeme Majkovi také k úspěchům v osobním životě, oženil se s topmodelkou a očekává narození prvního dítěte. 

Fotky: 113kw a management Majk Spirit


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.