Hip Hop Magazín

Graffiti Nezařazené Novinky

LA4 maluje a BIOR vystavuje obrazy díky Dopravnímu podniku

22.6.2020

LA4 maluje a BIOR vystavuje obrazy díky Dopravnímu podniku

LA4 se dlouhodobě krom rapu vydatně věnuje dalšímu hiphopovému elementu – a to graffiti a výtvarné tvorbě obecně. Pro svou výtvarnou tvorbu používá jména GYZMO a proto ho tak nadále budeme v článku jmenovat. Díky projektu ARTWISE se v Praze podařilo ozvláštnit vestibul a nástupiště stanice metra B (žluté) jménem Karlovo náměstí výtvarnými díly umělců, kteří mají zázemí v graffiti scéně. Praha tak drží krok se světovými metropolemi jako New York nebo Stockholm. (Nejen) Gyzmova díla jsou už k vidění na nástupišti metra v běžném provozu, ale přijměte i pozvání na vernisáž instalace obrazů Matěje Olmera alias BIOR ve vestibulu metra na Karlovo náměstí ve čtvrtek 25. června od 19h (stanice žlutého metra B – Karlovo náměstí – vstup do vestibulu Palackého náměstí).


Ondřej KlímaARTWISE , kurátor a produkční projektu, děkuje za podporu Dopravnímu podniku města Prahy, hlavní architektce Anně Švarc a stavební firmě Hoechtief, která zaplatila barvy. První legální malby v metru ve stanici Můstek realizovali Pasta, Jan Kaláb aka Point a další. Později pomaloval Michal Škapa a Ondřej Klíma stanici Opatov. Nyní už pod hlavičkou ARTWISE jsou dokončeny malby ve stanici Karlovo náměstí, kde můžete vidět výtvarníky Gyzmo, Jan Miko, David Strauzz a Chemis. Tento čtvrtek 25.6. v 19h bude ve vestibulu Karlova náměstí vernisáž první výstavy galerie Mega, což je expozice obrazů v proskleném v prostoru kolem něhož denně projdou tisíce lidí. Prvním vystavujícím umělcem je Matěj Olmer aka BIOR www.instagram.com/matejolmer .
Matěj Olmer je graffiti legenda BIOR, slovy znalce a teoretika výtvarného umění Radka Wolmutha „Progresivní, inspirativní a nekompromisní autor,  vycházející z graffiti, který se prosazuje i jako abstraktní malíř.“

foto z příprav výstavy Matěje Olmera – galerie Mega ve vestibulu metra Karlovo náměstí autor foto: Molotow Praha


Kurátor Ondřej Klíma z ARTWISE vybral umělce, u kterých očekával rozdílný přístup k vytvoření díla. Ondřej nám k výběru umělců prozradil:
„Snažil jsem se o co největší rozdílnost přístupů a stylů. Sice se jedná o lidi, kteří mají stejný nebo podobný základ – graffiti. Každý z nich ale došel ve svém stylu či vyjádření k odlišné formě. Chtěl jsem, aby se autoři spojili v jedno společné téma, a tím se stala víra. Nejen víra v náboženském slova smyslu, ale i víra v lásku, nebo v člověka samotného.
GYZMO vytvořil svůj svět komiksových postav, kterým chtěl vyjádřit víru v člověka a jeho kladné stránky. David Strauzz vytvořil portrét ženy a muže, kteří se chystají k polibku. Své dílo doplnil o poezii, která souvisí s polibkem. ChemiS ztvárnil obrazy Ježíše v metru, které jej dostávají do normálních životních situací, jako třeba chycení revizorem. Jan Miko dlouhodobě pracuje s koláží, která úzce souvisí s metrem a jeho stanicemi po celém světě. 

GYZMO https://www.instagram.com/gyzmo_lava/
Writer, rapper, malíř. Rozděluje svůj čas mezi tyto disciplíny. Skládá své komiksové postavy do příběhů a celků, ve kterých se nakonec nachází každý z nás. Jeho velká preciznost vede k dokonalému výsledku.

GYZMO (LA4)

 

David Strauzz

David Strauzz https://www.instagram.com/davidstrauzz/   

Davidův pozitivní přístup je nakažlivý. Neuvěřitelně pracovitý člověk, který má největší radost, když může malovat. Ať už v ateliéru, nebo exteriéru na ulici. Jeho díla můžeme vidět již na mnoha místech v Praze. Jeho osobní příběh je také inspirující. Určitě navštivte některou z jeho výstav a pokecejte. 

David Strauzz

 

David Strauzz

 

ChemiS

ChemiS https://www.instagram.com/chemisgraffiti/
Jeho precizní malby jsou již také na mnoha místech nejen v Praze. Věnuje se velkým malbám ve veřejném prostoru. Sám ke svým dílům v metru uvádí: „Je to příběh o tom, jak by to asi vypadalo, kdyby se Ježíš narodil v současnosti.“

ChemiS – Ježíše zastavuje revizor

 

JAN MIKO

Jan Miko https://www.instagram.com/janmikojanmiko/

Další writer, který se pustil s velkou vervou do malování obrazů. Podnikl několik cest do zahraničí aby mohl malovat na zajímavých místech. Hrál v divadelním představení skupiny Spitfire, kde mohl naplno využít své znalosti akční malby. Dlouhodobě pracuje s koláží.

Podívejte se ještě na  další fotografie z malování v metru…

 

Artwise.cz zajišťují kvalitní legální graffiti do městského prostoru.
text a foto : 113kw


    photo, video, writing FOLLOW ME instgr / 113kw I ytb I twitter / 113kw CZECH OUT my movie about parties drugs and philosophy: rootsinego.cz    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.