Hip Hop Magazín

Móda

Nike Air Force 1 slaví 35. výročí s Ruby Rose, Riccardem Tiscim a dalšími

27.11.2017

Nike Air Force 1 slaví 35. výročí s Ruby Rose, Riccardem Tiscim a dalšími

Jedním z nejúžasnějších návrhů minulého století jsou bezesporu tenisky Nike Air Force 1. Každý je zná, každý ví, jak vypadají. Málokdo však tuší, že byly v minulosti vyrobeny pro basketbalové hráče.

Model Nike Air Force 1 slaví 35 let od doby, kdy poprvé spatřily světlo světa. Dnes patří do šatníku nejrůznějších módních ikon. Od jejich zrodu v roce 1982 vzniklo více než 2000 různých modelů od nízkých až po opravdu vysoké. Jedním z jejich typických symbolů je malý znáček „AF‑1“ umístěný na tkaničce.

K 35. výročí těchto legendárních bot byla představena nová kolekce Air Force 1 Low NBA, ale také zcela nová vysoká verze SF AF-1 High. Air Force 1 jsou symbolem inspirace a společenství. Lidé z celého světa nosící AF-1 jsou spojeni v jednu ohromnou komunitu. Od sněhově bílých až po ty nejšpinavější píše každý z párů bot svůj vlastní příběh.

A to není vše – ve spolupráci se světovými návrháři, sportovci a celebritami představuje Nike modely NikeLab x RT Air Force 1, Female Air Force 1 nebo celou kolekci AF-100.

První zmíněný model NikeLab x RT Air Force 1 vznikl ve spolupráci s celosvětově známým návrhářem Riccardem Tiscem, který je charakteristický tím, že spojuje sportovní a elegantní módu dohromady. To se mu geniálně povedlo i u nového modelu AF1. Žiju pro sport,“ říká Tisci, sport je vždy součástí mých stylů. Myslím si, že kombinace sportovní módy a módy ulice je elegantní, pohodlná a rozhodně nikdy neomrzí.“

Edice čerpá inspiraci z basketbalových modelů. Tisci oživil kožený swoosh o velkou hvězdu a své iniciály umístěné na mezipodešvi. Tento model je celosvětově dostupný od 21. října v prodejnách i na nike.com/nikelab.

Ve spolupráci s herečkou, modelkou a také aktivistkou Ruby Rose vznikl model Female Air Force 1, který je určen pro něžné pohlaví a který oslavuje sílu žen. Legenda tak žije dál, u tohoto nového modelu je klasický styl doplněn o prvotřídní materiál a špičkové detaily.

Díky herectví Ruby moc dobře ví, že vystoupit z komfortní zóny není vždy příjemné, ale právě tyto okamžiky ji motivují a posouvají dál. „I přesto, že jsou tyto momenty úplně nejnáročnější, je vzrušení z nových věcí a překonání sama sebe ten nejvzácnější drahokam, díky kterému jsem stále silnější.“

K 35. výročí vznikla také spolupráce s vizionáři z celého světa, kteří oslavují čistě bílé modely AF1. Inspiraci můžeme hledat u známých tváří, jako jsou Don C, Kareem „Biggs“ Burke, Errolson Hugh, Travis Scott a Virgil Abloh.

Celý projekt stojí na vedoucím designérovi Nike Al Baikovi, jehož vize byla vytvořit takovou botu, která dokáže propojit odvětví sportu, hudby, umění i města zároveň. Proto vznikla unikátní řada „AF-100“.

Neexistuje žádná jiná bota, která by dokázala propojit různá odvětví od sportu přes umění až po módu v jednom stylu obuvi. Všudypřítomná je čistě bílá AF1, která k 35. výročí navázala spolupráci se známými ikonami, které ovlivňují budoucí generace. Každá z ikon do svého modelu přidala kus sebe tak, aby vyjádřila svůj osobní styl, ale i pole, které zastupuje,“ popisuje svůj záměr Al Baik.

U Dona „Don C“ Crawleyho a jeho modelu Air Force 1 Hi „Just Don“ jde o propojení dvou předešlých modelů AF2 a AF3, přičemž je doplněn také o měděné a kovové detaily. Charakteristický je také pásek okolo kotníku v hadím vzoru. Středová část boty byla převzata z Air Force 2 a pata z Air Force 3. To vše se k sobě perfektně hodí,“ popisuje Don C.

Propojení loga nahrávacího studia a obuvi AF1 můžeme hledat u modelu Air Force 1 ’07 „Roc-A-Fella“ od zakladatele značky Kareema „Biggs“ Burkeho. Ikonický motiv studia je umístěn na jazyku a vnější straně obuvi na patě. Perfektní načasování k 35. výročí AF1 je zároveň oslavou 20 let studia Roc-A-Fella. „Logo Roc-A-Fella pro nás znamená opravdu hodně, je to symbol víry, přátelství a loajality. Ztvárňuje pevné bratrství,“ popisuje význam značky „Biggs“.

Lunar Force 1 „ACRONYM ‘17“ je návrhem designéra Errolsona Hugha. Vylepšený design úspěšného modelu Lunar Force 1 přichází opět na scénu. Bílá barva, ikonický zip na boku a výrazná podrážka – to je model řady „AF-100“.

Inovace starého modelu Air Force 1 Low „Travis Scott“ je dílem Travise Scotta. Novinkou je třpytivá fajfka a loga na tkaničkách. „Návrh bot Air Force 1 Low ‚Travis Scott‘ jsem pojal stejným způsobem, jako když nahrávám nové album. Mým cílem bylo, aby bota vyprávěla příběh. Nastavil jsem tedy tón a nechal se unést. Chtěl jsem, aby se lidé na přehlídkách zbláznili nadšením,“ přirovnává Scott návrh bot k vlastní hudební tvorbě.

V neposlední řadě se do kolekce „AF-100“ zapojil i Virgil Abloh. S vlastním designem modelu Air Force 1 ’07 „OFF-WHITE“ zdůraznil, že ikonickou barvou pro Air Force 1 je bezesporu bílá. Vždy tomu tak bylo, je a bude. Proto je tento model pouze oživen o pár originálních detailů, ale základ zůstává stejný.

Všechny modely kolekce „AF-100“ budou postupně k dostání v prodejnách Nike v tomto pořadí:

 1. Air Force 1 ’07 OFF WHITE: 4. listopadu
 2. Air Force 1 ’07 Roc-A-Fella: 30. listopadu
 3. Air Force 1 Hi Just Don: 1. prosince
 4. Air Force 1 Low Travis Scott: 2. prosince
 5. Lunar Force 1 ACRONYM ’17: 3. prosince

  Written by:  Leave a comment

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.