Hip Hop Magazín

Hudba

Před 26 lety byl v Quad Studios postřelen Tupac Shakur a začala válka mezi východním a západním pobřežím

30.11.2020

Před 26 lety byl v Quad Studios postřelen Tupac Shakur a začala válka mezi východním a západním pobřežím

Dnes si připomínáme velmi důležité výročí v rámci rapové historie. Přesně před 26 lety byl přepaden, postřelen a okraden Tupac Shakur a začala tím pomyslná válka mezi západním a východním pobřežím. Do tohoto dne byli TupacThe Notorious B.I.G. velcí přátelé a mladší z této dvojice Biggie se rád učil od Tupaca jak dobře chodit v rapové hře. Onoho dne se měl Tupac dostavit do nahrávacího studia Quad Recording Studios v New Yorku, kde už na něho čekal i Biggie se svou crew, aby nahráli společný track.

 

 

Tupac byl do studia doprovázen trojící mužů a to svým manažerem Freddie Moorem a přáteli Zand Turnerem a Randy Watkinsnem. Do budovy je však bez jejich vědomí pronásledovali ještě další dva ozbrojení muži a jeden na ně dokonce čekal i v suterénu domu. U výtahů proběhla přestřelka, během které byl Tupac okraden o řetěz v hodnotě 30 000 dolarů a prsten s diamantem v hodnotě 10 000 dolarů a celkem čtyřikrát zasažen (některé zdroje uvádí 5x). Do stehna, do ruky a dvakrát do hlavy. Ani jedna kulka však naštěstí nepronikla skrz lebku a tak Tupac jako zázrakem přežil. Zasažen byl také manažer Moor, kterému odcizili šperky v hodnotě 5 000 dolarů.

 

 

Tupac byl okamžitě převezen do nemocnice, ale od té chvíle už bylo vše jinak. Do nemocnice ho dokonce přišel navštívit i Biggie, ale Tupac jeho návštěvu odmítl a pouhé tři hodiny po chirurgickém zákroku na reverz nemocnici opustil. Druhý den ho totiž čekalo soudní líčení kvůli obvinění ze znásilnění, na které se dostavil na invalidním vozíku a které se později proměnilo v trest odnětí svobody. Tupac však nevěřil, že se jednalo pouze o loupežné přepadení, později sám prohlásil, že se jednalo o naplánovaný útok, protože proč by si jinak útočníci vzali jen řetěz a prsten a drahé hodinky Rolex v hodnotě 40 000 dolarů by mu nechali?

 

 

Nezanedbatelnou roli ve změně Tupacova chování měl bez pochyby Suge Knight, který se později stal Tupacovým novým manažerem a který ho dle některých zdrojů sám přesvědčil o tom, že akci naplánoval právě jeho přítel Biggie a jeho manažer P. Diddy. Olej do ohně pak přilil track Who Shot Ya? od The Notorious B.I.G., který byl vydán pouhý měsíc po incidentu a který si Tupac vyložil jako disstrack na svou osobu. Biggie odmítal, že by se mělo jednat o diss track na Tupaca, ovšem bylo příliš pozdě, válka mezi východním a západním pobřežím právě začala. .

Celý incident je dobře popsán ve filmech The Notorious B.I.G. (2009) a All Eyez On Me (2017)


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.