Hip Hop Magazín

Hudba

Před čtvrt stoletím dal Nas světu jedno z nejlepších rapových alb všech dob, připomeň si dnes jeho debut Illmatic

19.4.2019

Před čtvrt stoletím dal Nas světu jedno z nejlepších rapových alb všech dob, připomeň si dnes jeho debut Illmatic

Pětačtyřicetiletý Nasir bin Olu Dara Jones, neboli Nas, je bezpochyby jedním z nejuznávanějších a nejslavnějších rapperů v historii. Narodil se na začátku 70. let v newyorském Brooklynu do chudé muzikantské rodiny. Jeho matka Fannie Ann sice pracovala jako poštovní doručovatelka, ale otec Olu Dara byl známým jazzovým hudebníkem, působícím v New Yorku zejména v šedesátých a sedmdesátých letech.

 

Pro Nase byl jeho otec samozřejmě prvním hudebním vzorem, není proto divu, že se později během Nasovi kariéry podílel na některých jeho deskách jako God´s Son, Street´s Disciple a hlavně také na jeho debutové desce Illmatic, která vyšla 19.4.1994 a dnes tedy slaví 25 let od svého releasu.Debutové album Illmatic začalo vznikat na konci roku 1992, když vyšel první singl Halftime a nahrávalo se tedy jeden a půl roku v několika studiích, nejčastěji však v Unique Studios a v Chung King Studios. Jenom ve Spojených státech se ho prodalo přes 1,6 milionu kopií a pyšní se tak dvěma platinovými a dvěma zlatými deskami.

 

Fotografie z nahrávání desky Illmatic (1994):

 

Od začátku bylo Illmatic označováno za zásadní a přelomové album, které definovalo další vývoj Hip Hopu nejenom na východním pobřeží, ale i po celém světě. Na desce se vystřídali ti nejvýznamnější producenti devadesátých let, jako DJ Premier, Large Professor, nebo Pete Rock.

Na desce najdeme více méně jednu hymnu za druhou, ale dovolím si vyzdvihnout alespoň mou nejoblíbenější trojku a to je N.Y. State of Mind, The World Is Yours, nebo It Ain´t Hard to Hell. Illmatic se dá poslouchat donekonečna a to i po 25 letech od svého vydání a nezpochybnitelně patří do zlatého fondu Hip Hopu.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *