Hip Hop Magazín

Hudba Mladá krev Novinky Párty Rozhovory Soutěže Video

ROZHOVOR: Australský rapper Complete promluvil otevřeně o svých závislostech, mládí i plánech do budoucna

15.4.2023

ROZHOVOR: Australský rapper Complete promluvil otevřeně o svých závislostech, mládí i plánech do budoucna

Ikona australské hip-hopové scény, Sheldon Elvin, známý spíš jako Complete, se chystá na turné po Evropě a zastaví se také 26. 5. 2023 v České republice, kde vystoupí v pražském Café v Lese. Abyste ho mohli lépe poznat, spojili jsme se s ním a vyzpovídali ho v obsáhlém rozhovoru.

Ahoj, ze všeho nejdříve bych tě rád požádal, aby ses sám představil našim čtenářům.

Jasně. Jsem australský rapper jménem Complete a rapu se věnuju tak nějak od dětství, ale až zhruba posledních sedm let to bylo profesionálně. Vydal jsem pár mixtapes a jedno album. Na něm byla i skladba Jordan, která si našla celkem velké zalíbení i v Praze. Vylétlo to tak nějak na TikToku a díky tomu se to dostalo do světa. Teď se chystám na své první evropské turné a dělám na novém albu.

Když zmiňuješ skladbu Jordan, tak právě ta získala už před rokem zlaté ocenění, je to tak?

Jo, to je pravda. To ocenění je od ARIA (Australian Recording Industry Association, pozn. redakce) a vypadá to, že by brzy mohla přijít i platina!

To je super, gratuluji. Stejně jako mnoho tvých dalších skladeb, se i tahle týká tvého duševního zdraví, můžeme si promluvit i o tom?

Samozřejmě.

Před dvěma dny jsi vydal skladbu Tell Me Twice, ta se týká OCD (obsedantně kompulzivní porucha, pozn. redakce), Jordan je zas o depresi a závislostech, a spousta skladeb se týká podobných témat. Jsou skutečně všechny ty texty o tvých vlastních problémech, nebo se někdy dotýkáš témat, která se tě netýkají přímo, ale chceš tím dát například najevo svůj soucit, či postoj?

No, když mi bylo 14, byla mi diagnostikována panická porucha, a o něco později také OCD. K tomu jsem si pak vypěstoval závislost na alkoholu. Takže jo, to jsou hlavní témata, kterým se věnuji, protože je to můj každodenní život. Ale taky se občas pustím do nějakého story-tellingu, jako například ve skladbě One Slice, která se týká násilí páchaného s noži, což vychází ze skutečných událostí, které jsem sledoval v naší zemi. Občas tedy píšu i věci, které neprožívám z první osoby, ale přesto se mě nějak dotýkají. Nicméně většina mých textů se týká opravdu osobních záležitostí, i když občas napíšu třeba i nějakou skladbu jen tak pro srandu, abych procvičil své lyrické schopnosti.

Když už jsi zmínil ty závislosti, jak na tom jsi teď. Je to téma, které už je pro tebe jen minulostí, nebo je to stále aktuální?

No na rovinu – je to stále probíhající bitva. Vydržím pár měsíců čistý a najednou do toho zase spadnu. Nejdéle jsem to zatím vydržel asi rok. Upřímně doufám, že to jednou dostanu stoprocentně pod kontrolu, ale je to opravdu náročný boj. Někdy je to snazší vydržet, ale pak přijde blbý období, a už to tak snadné není.

Naprosto rozumím, díky za upřímnost. Pojďme tedy na něco úsměvnějšího. Na svém facebookovém profilu se popisuješ jako nadšenec do nudlí. Je to jen nějaký vtip pro zasvěcené, nebo na tom fakt něco je?

Hehe, jo, tady v Austrálii máme takové instantní nudle, jmenuje se to MiGoreng a jsou tu dost populární. Jedl jsem je od mala a mám je fakt rád, tak jsem o tom docela často mluvil i na sociálních sítích a nějak to se mnou srostlo a stalo se to součástí mé image. Dokonce jsem byl v kontaktu s Indomie, což je společnost která tyhle nudle vyrábí. Poslali mi dárkový balíček a tak, ale hlavně je mám rád dodnes a tak nějak se mě to drží.

To nemá chybu! Každopádně než úplně utečeme od biografického okénka, rád bych se tě zeptal na tvůj věk. Není lehké to na internetu dohledat, tajíš se tím? Našel jsem akorát, že ses narodil osmého února v Perthu.

(Smích) Jo ten web jsem taky viděl, píšou tam, že mi je sto-něco. Ne, narodil jsem se sice v Perthu, to jo, ale bylo to 27. listopadu 1992.

Ptám se taky proto, že takový pomyslný první milník tvé kariéry byl mixtape Panic Disorder, který jsi vydal někdy v roce 2010, pokud se nemýlím.

Jo, možná i o trochu dřív. Bylo mi tak sedmnáct. Udělal jsem hromadu kopií na CD a rozdával to před školou, na autobusový zastávce, prostě všem lidem v okolí, jen tak zadarmo. No a Bloodstained Nikes, což byla jedna ze skladeb na tom CD, se začala sama dál šířit mezi lidmi. Děcka si to posílali mezi telefony přes Bluetooth, a to bylo asi takové mé první uznání. Samozřejmě mě to potěšilo, ale taky docela překvapilo, protože to byl úplný začátek mé tvorby. Ani jsem nemohl vystupovat na koncertech, aniž by se mnou šla moje máma, protože jsem nebyl plnoletý, hehe.

Když zmiňuješ mámu, povíš nám něco o svém mládí a rodině, nebo třeba i případných koníčcích, cos měl jako dítě?

Jo, vyrůstal jsem sám s mámou v Perthu, západní Austrálii. Nemám sourozence a s tátovou stranou rodiny jsem nikdy nebyl moc v kontaktu. Ale bylo to super, moje máma byla vždy starostlivá a podporovala mě v tom, co jsem dělal. Co se týče nějakých koníčků, tak pro mě to byl asi vždycky rap, rap a zase rap. Pak když mi bylo čtrnáct, diagnostikovali mi panickou poruchu, byl jsem párkrát hospitalizovaný, a nemohl jsem pak půl roku z domu. A to byla ta chvíle, kdy jsem začal nahrávat, udělal první mixtape, ale ten nikdy nespatřil světlo světa, pustil jsem ho jen pár kamarádům. Ale v té době to pro mě byl hlavně nástroj na vyrovnání se s tím vším co se mi dělo v hlavě. Jinak teda když jsem byl fakt malý, hrál jsem rád fotbal.

Říkáš tedy, že jsi na rapu vyrůstal. Kdo byl pro tebe tehdy vzorem, popřípadě máš nějaké i nyní? Kdo tě inspiruje?

Jo tak v té době byl hodně populární 50 Cent a Eminem, takže ti byli první, které jsem poslouchal, a odtamtud jsem se odpíchl a poslouchal spoustu dalších umělců. Co se týče současnosti, tak se toho moc nezměnilo. Mám pár šikovných přátel, jejich hudba mě baví, občas na někoho nového narazím třeba na YouTube a chvíli je sleduji, ale když na to přijde a jdu psát, tak naopak moc ostatní neposlouchám, spíš si pustím nějaké beaty a soustředím se na vlastní tvorbu.

Z těch přátel můžeme někoho vidět i během tvého evropského turné?

Jo, pojede se mnou můj kamarád a kolega Omac, který bude při mé show jako hypeman, pokryje back-upy, a trochu rozhýbe dav, což umí dost dobře. A pak se mnou pojede můj kanadský kámoš Kryple. S ním jsme se potkali, když přijel do Austrálie na turné s Merkulesem. Od té doby jsme se dost sblížili, udělali spolu spoustu hudby, takže pojede turné se mnou a předvede na show svůj vlastní set.

Tohle bude tvoje první návštěva Evropy. Máš nějaké vybrané místo, kam se těšíš nejvíce?

Ani ne. Jsem nadšený z toho, že se do Evropy konečně podívám a rovnou uvidím tolik zajímavých míst. Dost jsem zvědavý na všechny ty rozdílné kultury, které jednotlivé země mají, přestože jsou k sobě tak blízko. To bude pro mě rozhodně úplně nová zkušenost, na kterou se těším. Zrovna z Prahy mám kamaráda, tak si od něj určitě chci nechat dát nějaké tipy, co by nám nemělo uniknout.

Kromě turné jsi také před rozhovorem naznačil něco o novém albu a předevčírem ti vyšla nová skladba Tell Me Twice. Můžeš nám k tomu říct více, nebo je to zatím v tajnosti?

Určitě. Album už je ve finálním stádiu mixování a masteringu. Je toho celkem dost a rád bych to měl hotové, než vyrazíme na turné. Ještě to sám nevím přesně, ale vypadá to, že bude mít asi 15, možná 17 skladeb. Dost tam mluvím o věcech, který mě poslední tři roky tížily, a zatím jsem o nich moc nemluvil. Prošel jsem si rozchodem, do kterého jsem se zatím moc nepouštěl. Budou tam ale taky nějaké zábavné věci a hlavně mám rozjednaných pár spoluprací od skvělých umělců, které bych měl rád na albu, ale k těm zatím nebudu sdělovat podrobnosti, nerad bych to zakřikl. Album by mělo vyjít někdy v srpnu, možná září, ale do té doby určitě vydám i pár singlů.

A kromě turné a vydání alba, jaké má Complete plány, sny a vize?

Chci se samozřejmě dál rozvíjet jak hudebně, tak i nadále hudbu využívat jako vyrovnávací nástroj pro mé problémy. Chci své jméno dostat mezi co nejvíce lidí to jde a zapsat se mezi ty nejlepší z nejlepších. Zároveň rád cestuji, takže určitě doufám, že budu moc v příštím roce vyjet na turné do USA a Kanady, a případně se později znovu vrátit do Evropy. Zároveň jsem nedávno založil nahrávací společnost jménem Move Over Records, takže v následujících letech budu nabírat nové umělce, kterým budu pomáhat budovat jméno a plnit jejich sny.

Tak budeme držet palce. Děkujeme za rozhovor!

Vstupenky na koncert Complete 26. května 2023 do Café v Lese koupíš v sítích Ticketmaster a GoOut zde.
Na našem Facebooku si můžeš případně zasoutěžit o volňásky na tuhle skvělou akci.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.