Hip Hop Magazín

Hudba

3 česká rapová alba, která letos oslaví 20 let od vydání

3.1.2019

3 česká rapová alba, která letos oslaví 20 let od vydání

Český rap letos čeká velké výročí, uplyne totiž neuvěřitelných 35 let od chvíle, kdy čeští rapový pionýři Lesík Hajdovský Mirek Gärtner alias Manželé nahráli první český rapový demáč a započali tak historii tuzemské rapové scény. Ten vývoj byl pomalý a zdlouhavý a teprve na přelomu 80. a 90. let se začaly dávat věci do pohybu. První rapová alba tak začaly vycházet až v polovině 90 let. Dnes si připomeneme 3 významné desky, které vyšly v roce 1999 a letos tak oslaví 20 let od vydání.

 

 

 

 

Manželé  ‎– Kamufláž / Jižák ’84 Vs. ’99

Jak jsem zmínil v úvodu, první český rapový demáč vznikl v rukou kapely Manželé v roce 1984. O 15 let později vznikla na počest tohoto unikátního počinu kompilace Manželé  ‎– Kamufláž / Jižák ’84 Vs. ’99, na které se po boku Manželů objevili téměř všichni českoslovenští interpreti, kteří formovali v devadesátých létech scénu jako Peneři Strýčka Homeboye, Coltcha, Trosky, nebo WWW. Na desce se objevil rovněž jeden z prvních českých rapových videoklipů od PSH Jižák.

 

 

DeFuckTo – Demo 99

Český rap se na konci devadesátých let nerozvíjel pouze v Čechách, ale také na Moravě, konkrétně ve Zlíně a v Olomouci. Z původního projektu X-kult se zformovala na přelomu tisíciletí kapela DeFuckTo ve složení DJ Fatte, Headdy, Late M, Zatlec a Jazzy. Svého času patřila tahle banda mezi nejvyhledávanější rapové uskupení u nás a pyšnila se beznadějně vyprodanými koncerty, bohužel jim však v polovině minulého desetiletí ujel vlak a pokusy o comeback se nesetkaly s úspěchem. V roce 1999 vydali Demo 99, které se rychlostí jaderného štěpení kopírovalo od Aše až po Jablunkov a stalo se téměř kultovním.

 

 

 

Chaozz – P.E.S.

Rok 1999 patřil také, v pořadí třetí, studiové desce legendární pražské formace Chaozz. Album P.E.S. bylo v době svého vydání velmi odsuzované a považováno za produkt komercionalizace do té doby undergroundového žánru. Tento pohled však zavál čas a s odstupem času je nutno uznat, že deska byla velmi zdařilá. Objevil se na ní například nadčasový hit Vodopády, který si kluci zajeli také na posledním Hip Hop Kempu před několikatisícovým kotlem a atmosféra byla nepopsatelná. Krom Vodopádů zde najdeme také Jenom tak chodím, nebo Reprezentujem.

 

Zdroj: Czechoslovakia Hip Hop by Juri81 na discogs.com


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *