Hip Hop Magazín

Hudba

Co by jste vzkázali svému mladšímu já? Opak to prozrazuje ve svém novém videoklipu “Píšem ti”

3.12.2018

Co by jste vzkázali svému mladšímu já? Opak to prozrazuje ve svém novém videoklipu “Píšem ti”

Známy slovenský rapper Opak představuje veřejnosti nový videoklip ke skladbě “Píšem ti”. Klip je retrospektívou Opakova života, ve kterém mladý 18-letý chlapec píše svému staršímu já a následně mu Opak v důchodu odpovídá. Tuto konverzaci vede skrz text singlu, který si napsal i produkoval sám. Na scénu se tak vrací vyzrálý a zkušenější, dnes už trojnásobný otec, rapper s nadhledem.

Skladba “Píšem ti” vás přenese do 90-tých let, kde se ocitnete ve světě mladého chlapce v jeho dětském pokoji, kde píše list svému staršímu alter egu. “Povedz, či si stále Opak, ten chalan od Ovsišťa a kde je Tvoja stopa? Dneska mám sedemnásť. Tagujem po stenách, hrá mi len walkman, rap, opera,” zní úryvek z tracku, který přesně vystihuje atmosféru dané doby a opisuje, co tehdy tvořilo svět mladého Opaka. Byly to graffiti, inline brusle a hip-hop. Na začátku klipu se objevuje kaskadér Daniel Drahoš, který se věnuje inline bruslení a předvedl pár náročných triků na zábradlích. Po nastříkání nápisu OPAK na stěnu, vidíme chlapce před někým utíkat, až do doby kdy se ukryje hospodě. Následně se přeneseme do budoucnosti, kde starší pán s bradou a brýlemi reaguje na list od svého mladšího já: “Už nemám len ako ty nádej. Mám rodinu a život, čo vláčim na pláže. Aj keď je november, január, december, vždy sa rád podrobím kráse. Som hotový manžel. Niekedy. Všetko je inak, no vnútri som bez zmeny.”

Videoklip se natáčel dva dny – jeden den v srpnu a druhý v sychravém listopadu v Bratislavě na místech, kde Opak začínal jako mladý graffiti writter. Natáčení v Bratislavě během pracovního dne trošku potrápilo štáb, který velkou část dne strávil v autě v bratislavských zácpách. Nic to však neubralo na kreativní a uvolněné atmosféře, která se nesla celým natáčením. “Množstvo vecí sa tvorilo za pochodu. Mám rád také uletené projekty, kde je voľnosť,” zhodnotil spolupráci režisér klipu Martin Hudák.V srpnu se natáčeli scény s bradatým Opakem, který představuje jeho starší já, v kterých si dávali záležet na současném hi-end levelu snímání a autentickém make-upu – s vizuální podobou starého Opaka si pohrála make-up artistka Dominika Bartošovičová. V listopadu zase štáb vytvářel atmosféru 90-let s použitím amatérské VHS kamery. Scénář klipu napsal samotný Opak, který měl na starosti i produkci – výběr lokací a kostýmy, s kterými mu pomáhala Romana Dubná. Režie, střih i kameru měl pod palcem Martin Hudák z Oreo Creative Studio, který vymyslel postavu starého bradatého Opaka. Svojí mladší verzi si Opak zahrát nechtěl, zastoupil ho mladý herec Michal Spielmann.

Celá skladba znamenala pro Opaka velkou retrospektivu a hluboké zamyšlení. Když tvořil text, vymýšlel videoklip a když si v obchodě zkoušel oblek na vytvoření starší vizáže, neustále přemýšlel, co by mu reálně odkázalo jeho mladší já. “V klipe som chcel zachytiť dobu, ktorá bola pre nás alfa a omega, kedy sme bezstarostne trávili svoj čas vonku a okrem školy a neskôr práce sme sa venovali naplno svojim záľubám. Dobu, kedy som v detskej izbe napísal ´BRA – TI – SLA – VA , neni ako víno, neni ako káva´. Dnes už zľudovelú vetu. A toto všetko sa stretáva s fikciou budúcnosti. Je to akási cesta v čase a bilancia dvoch postáv, ktoré sú vlastne jednou osobnosťou,” dodává Opak.

Singl “Píšem ti” spolu s dalšími deseti tracky najdete na novém sólo albu “Produkcie”, který vyjde na jaře 2019 a bude tak druhým počinem v Opakově sólo kariéře. Track “Píšem ti” je definicí jak a kam se bude umělecky, textově a hudebně ubírat. Album je zároveň součástí promysleného konceptu, který Opak vymyslel už v roku 2008. Koncept se skládá ze 4 albumů, které dostanou názvy podle začátečních písmen jména Opak, teda Otvorenie, Produkcie, Akord a Koniec. Každý album bude mít vlastní chuť a každá skladba svůj charakter: “Každý album by sa mal vyvíjať a javiť trochu inak. Ak nazveme Otvorenie sólovou prvotinou, je to správne. A po 10 rokoch a po 3 albumoch A.M.O., prichádza ďalší diel Opaka. Produkcie sú samozrejme vyzretejšie a rozhodne nebudú nudiť. Chcem, aby ďalšie albumy do zbierky mali rovnakú tendenciu.” Nejnovější album “Produkcie” bude barevnou směsí rapu, reggae a různorodost se projevuje i v tématech a textech. Opak se nebojí otvírat témata, do kterých se rapperům většinou nechce, jako je výchova dětí, rodičovství, zodpovědný život či ohleduplnost k planetě. Není v tom žádný kalkul, spíše přirozená součást jeho života, v kterém hraje hlavní úlohu jeho rodina. Opak nedá dopustit na rodinný tandem, který tvoří spolu se svou manželkou: “Musíš mať manželku, ktorá je úplne s tebou, tak to ide. Základ je, že nesmieš byť na to sám.”


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *