Hip Hop Magazín

Hudba

Před 20 lety vyšla kultovní debutová deska Syndrom Snopp

4.9.2018

Před 20 lety vyšla kultovní debutová deska Syndrom Snopp

Čas neúprosně běží, plyne a mizí jako kouř z pusy. To co platilo včera, neplatí dnes a stěží bude platit zítra. Na výjimečné věci by se však zapomínat nemělo a proto mi dovolte vás dnes pozvat na krátkou cestu časem do českého rapového pravěku. Konkrétně do dob, kdy neexistovalo něco jako scéna, kdy byl český Hip Hop ještě v plenkách a jednalo se o undergroundovou zálibu několika málo nadšenců a fajnšmekrů.


 

“Tohle je proroctví dítěte neštěstí, dítěte, co jste stvořili vy.”

 

Píše se rok 1998 a neexistuje youtube, soundcloud, mp3 ani chytré telefony. Málokdo má počítač, protože se pořád jedná o velmi drahou záležitost, kterou si můžou dovolit pouze majetnější šťastlivci. Když už máš to štěstí, že si PC můžeš dovolit, pak zcela určitě nemáš Internet, který je téměř nedostupný, drahý a hlavně na něm nění téměř žádný obsah. Rap v česku je proto pořád ještě velkou neznámou a interprety, kteří stojí alespoň trochu za zmínku, dokážeš spočítat na prstech pravé a levé ruky. Informace a sdílení hudby jsou proto v této době ještě velmi cennou komoditou.

 

 

Od roku 1984, kdy se Manželé pokusili o první český rap, to byli ještě PSH, WWW a Coltcha v první polovině devadesátek a až pak v roce 1996 nastal Chaozz a dostal rap v čechách k širšímu okruhu posluchačů. Tehdy byl členem Chaozzu také Smog. Ten však po první desce odchází, protože rychle prokoukl nenasytné praktiky majoritního labelu, který se snažil z Chaozzu udělat formovatelný spotřební produkt pro teenagery.

 

 

Smoga, který už tehdy patřil k největším sběratelům vinylů u nás, však stále drží láska k rapu a nehodlá pověsit kariéru na hřebík. Někdy na přelomu roku 1997 a 1998 potkává Radka Bangu, kterého budete znát spíše jako Gipsyho, a zakládají spolu kultovní rapovou kapelu Syndom Snopp. Jejich debutové album na sebe nenechává dlouho čekat a právě tato stejnojmenná deska letos slaví 20 let od vydání.

 

 

Nejznámější single Apokalypsa, který se dočkal dokonce videoklipu, jež si můžeš pustit výše, doslova ochromil tehdejší fanouškovskou základnu a přinesla do té doby něco nevídaného. Syrový rap plný zloby s nádechem horrorcoru, utkaný na špinavém pouličním beatu, působil v té době jako zjevení. Deska se během pár měsíců rozšířila od Chebu až po Košice a stala se neodmyslitelnou povinností každé pořádné rapové sbírky desek.

 

 

Celé debutové album Syndom Snopp si můžeš pustit zde:


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *