Hip Hop Magazín

Hudba

5 výjimečných česko-slovenských desek, které letos oslaví 15 let od vydání

10.1.2019

5 výjimečných česko-slovenských desek, které letos oslaví 15 let od vydání

A opět se dnes vracíme k našemu oblíbenému seriálu, ve kterém připomínáme důležitá výročí českých, potažmo česko-slovenských rapových desek. Dnes se podíváme na rok 2004 a tedy na alba, která letos slaví 15 let od svého vydání. Ač jich tento rok vyšlo několik desítek, vybrali jsme jich, z našho pohledu, 5 nejzásadnějších.


 

Supercrooo – Toxic Funk
V roce 2004 přišlo do českých luhů a hájů naprosté zemětřesení. Dva drzí floutci Phat a Hack, kteří se přetransformovali z pražské kapely K.O.Krů, si začali říkat James Cole a Hugo Toxxx a naprosto paralyzovali zatuchlou českou scénu, která byla zvyklá na skautský rap, hakísek a brčínko. Všichni jen s otevřenou pusou sledovali, že rap po česku se dá dělat také jinak, s nadsázkou, jistou dávkou arogance, ale přesto s humorem a ironií. Vyprodané koncerty, fanouškovské šílenství jako lavina a bandičky po celé republice odříkávali z paměti bangery jako Fotky z Novin, Superstaar, nebo Waldemar. Důležitý mezník v dějinách českého rapu, po kterém se vývoj scény dělil na čas před příchodem Supercrooo a po něm.

 

 

Kontrafakt – E.R.A.
A stejně jako na českou scénu udeřila mánie Supercrooo, slovenské posluchačstvo zase pohltila nová deska Kontrafaktu E.R.A. Tri špinávé mena Ego, Rytmus a Anes servírují do té doby nevídaný striktní rap s originální flow, která jasně říká, kdo bude v příštím čtvrstoletí určovat trendy. Hymny jako Mulano Stylo, E.R.A., nebo Život Je Krátký se stávají nadčasovými a toto album se nesmazatelně zapisuje do zlatého fondu česko-slovenského rapu.

 

 

H16 – Jednašeska Ftvojom Klube
Na slovenské scéně se však krom Kontrafaktu rodí ještě jeden velký příběh, na bratislavském sídlišti Petržalka se v roce 2003 dávají dohromady rappeři Kardinál Korec a.k.a. Otecko, Koko Šajs a.k.a. Majk Spirit a Maly Princ a.k.a. Cigo a zakládají kapelu H16 pojmenovanou podle základní školy Hálova 16, do které společně chodili. O rok později vydávají první EP s názvem Jednašeska Ftvojom Klube. Úplně nový přístup k rapu, silně ovlivněný rapem z amerického jihu, dává tušit, že o tomto projektu ještě uslyšíme.

 

 

Čistchov – Né Produkt!
Po úspěšných deskách Reč Naša a LúzaDrviváMenšina přichází Čistychov, člen kapel Názov Stavby a Lúza, i se svým debutovým sólovým albem, které nese název Né produkt!. To bylo uvedeno videosinglem Hanba Ti! a začalo se těšit velmi vysokému zájmu i popularitě. Na čtvrnáctitrackové desce najdeme spoustu kvalitních tracků a hosty jako Opak, Miky Mora, Otecko, Dena, Tina, nebo Orion.

 

 

DJ Wich – Time Is Now
Naší dnešní pětku zakončujeme ještě jednou výjimečnou deskou, která vychází v roce 2004. Jedná se o debutovou produkční desku beatmakerového velikána DJ Wiche. Album Time Is Now je výjimečné nejenom svou délkou, která čítá 23 tracků, ale zejména zajímavými zahraničními hosty jako K-Otix, WWO, nebo Promoe. Ale ani česko-slovenští zástupci nezůstávají pozadu, najdeme zde tehdejší první ligu – Indyho, PSH, Čistychova, Kontrafakt, Supercrooo, LA4, nebo Vece. Pokud bych měl vybrat 3 největší hymny pak to bude Du Dolú s Vladmirem 518 a Katkou Winterovou, 1000 Mc´s s Indym a Pobřežní Hlídka s Orionem.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.