Hip Hop Magazín

Hudba

Český hip hop na světových pódiích

6.11.2023

Český hip hop na světových pódiích

Není nic nového, že Český hip hop dávno překročil hranice republiky, ať už to byly první hostovačky cizinců na beatech tuzemských producentů anebo wholecary v New Yorku. To všechno se zapsalo do povědomí jako zlomové momenty. Ovšem od té doby uplynulo hodně času, mezinárodní spolupráce jsou čím dál častější a komunikace v online prostředí mnohem jednodušší. Ovšem minulý víkend ukázal, že i na živo může Český hip hop za velkou louží zazářit.

O víkendu se konaly dvě důležité akce na obou pobřežích USA a obou se účastnili Češi. Sobota se nesla v duchu světového finále DMC a neděle zase patřila těm nejlepším freestylerům.

DMC WORLD FINALS 2023 se konalo v San Franciscu a soutěže se zúčastnil i náš DJ Opia. Celý přenos bylo možné sledovat živě. Úroveň deejayingu na takovéto soutěží je maximální, a proto čelit DJs jako je K-Swizz (Nový Zéland), Topic, energický Max Best a ostatním je opravdu náročné. Silnou stránkou našeho DJ Opii byla originalita, kreativita s technickými prvky. Na stupeň vítězů se nedostal, ale ukázal něco, co nikdo jiný během večera ne.

1. DJ K-Swizz (Nový Zéland – obhájce titulu)
2. DJ Fummy (Japonsko)
3. DJ Topic (Francie)

End Of the Weak 2023 World Finals ovládlo hned několik dní New York a hlavní klání se odehrálo v neděli. Na pódiu se mezi jinými mezinárodními MCs předvedl i náš MC Fudy, který ukázal hned v 5 disciplínách, co v něm je. Na programu byl psaný text, akapela, freestyle, rap do jakéhokoliv beatu a cypher. V akapele se Fudy blýskl i beatboxem a ve freestyle Fudy zvolil starou dobrou klasiku a popisoval věci co si přinesl v pytli (toaleťák, trofej, atd.).

Z obou akcí čišela opravdu dobrá atmosféra a bylo vidět, že pro všechny to byl silný zážitek, ať už pro soutěžící, umělce anebo fanoušky. Hezké bylo sledovat, jak si to oba reprezentanti se svými partami užívali a celou cestu proložili turistickými aktivitami v daných městech.

Obrovský respekt oboum a veliké díky, těm, kteří je podpořili na jejich cestě k dosažení těchto cílů. Česká republika a její hip hop je dávno známým pojmem a tento víkend jenom potvrdil její kvality.

Poznámka pod čarou. 😀 Zmiňovali jsme wholecary v NY? Tady je jedno legendární s „podpisem“ Romeo a Point.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.