Hip Hop Magazín

Rozhovory

DJ Fatte: „Už nejsem tak „hladový“ jak dřív. Baví mě teď jiné věci, než sedět celé dny a noci za PC.“

28.9.2020

DJ Fatte: „Už nejsem tak „hladový“ jak dřív. Baví mě teď jiné věci, než sedět celé dny a noci za PC.“

Pri mojom dnešnom vyhľadávaní kvalitnej hudby smerujem v hľadáčiku na mesto Zlín. Moje pozvanie na intervjú prijal človek s veľkým srdcom, ale i pokorou k hudbe, ktorý obohacuje svojou prácou už vyše 20 rokov našu spoločnú Hip Hopovú scénu. Má za sebou veľký počet spoluprác a svoj príbeh začal písať v crew DeFuckTo. Pri tejto nápovede už každý dobre vie o kom bude reč. Že to nemôže byť nikto iný, len DJ Fatte. Niektorí ho prezývajú aj druhým Premierom, ale mne by skôr viac sedel tvorbou k Statik Selektahovi. Ale toto dajme teraz bokom. Toľko na úvod a teraz sa už môžeme pustiť do tohto intervjú. – Autor Nob Es (YO? Komix Rapz)

Na začiatok sa ťa spýtam na vec, ktorá možno aj niekoho prekvapí, ale je pravdou, že na Deme z roku 99 od DeFuckTo sme ťa mohli zaregistrovať na majku? Priblíž nám, čo ťa viedlo k tomu, že si začal vytvárať svoje prvé beaty? Viac ťa pri tých začiatkoch za srdce chytilo robiť hudbu ako samotne rapovanie do beatov?

Nás bylo 5 rapperů a mě to nějak táhlo k tomu stát vzadu za gramcema, když jsme objevili DJing, tak jsem se dal touhle cestou. Ale na gramofony jsem si musel 5 let počkat až jsem začal vydělávat prací a vzal si v bance půjčku. Já si vždy u hudby všímal první beatu a až pak teprve rapu. Když jsem kupoval vinyly, tak jsem hleděl na to jestli ten beat se mnou kýve a bude to na party. Singly byly drahé. Jestli tam někdo rapuje dobře nebo špatně mi bylo jedno. Muzika mě neuvěřitelně baví. Jakákoliv. První beaty jsem začal dělat v roce 97 o prázdninách, to jsem šel z 8 do 9 třídy, když jsme se scházeli na hřišti u školy a někdo tam donesl demo zlínské kapely X-Kult (dva členové X-Kultu Late M a Headdy pak byli v DFT) a jeden člen pak byl s mým bratrem u nás doma a nahrál mi do paměti kláves jejich intro z dema. Tak jsem si řekl, že to zkusím taky. Bylo to strašně těžké bez PC. Dělal jsem stopy nahráváním na kazetu a zase na kazetu atd. A jel jsem.

Ako by si dnes opísal svoju prácu po tých rokoch? Čo ťa najviac potešilo, ale aj zamrzelo, že niektoré veci sa už nedajú vrátiť naspäť?

Potěšila mě každá deska, každá pecka co jsem kdy udělal. Nejvíc však potěšen za svou karieru jsem z IF – RAP, IF – Stop Play a z mých sólovek Fatte No More, Fade In a No Words Needed. Teď se těším na desku s JohnyBossem. Nevrátil bych nic, vše bylo OK.

Dostávaš často správy od MCs ohľadom produkcie? Mávajú niekedy aj špecifické požiadavky, pri ktorých vieš vždy vyhovieť, alebo aj odpíšeš že do tohto sa evidentne nepúšťam?

Ano píše mi často někdo o beaty, ale většinu musím odmítat, protože neumí rapovat. Bohužel.  Nejkurióznější požadavek byl od nějakého slovenského rappera se kterým jsme byli i domluvení na financích atd, ale když řekl, že si představuje beaty jako Eminem ze spolupráce pochopitelně sešlo. Takovou produkci prostě nedokážu udělat. Neumím.

Máš za sebou 3 inštrumentálne albumy, ako to vnímaš ty sám keď vytváraš takýto album. Cítiš sa byť viac slobodnejší, keď ti nikto neurčuje pravidlá, ako by mal beat vyzerať a môžeš sa sám viac realizovať?

Přesně tak. Je tam větší svoboda. S rapperama musím dělat kompromisy, ale to mi nevadí. Někdy mi to teda vadí. Někteří rappeři mě ale vyloženě serou tím co si vymýšlí. 🙂
Instrumentální Hip Hop je ale složitější. Já mám rád aranže a když se ten track různě vyvíjí. Neumím nechat jen loop dokola. Mě to sere. Musí se tam něco dít. Ale teď se snažím ty aranže minimalizovat. Teda aspoň u tracků s rapperama. Asi jsem i zlenivěl.

V rámci inštrumentálnej tvorby, v Európe sa robia spoločné zaujímavé kompilácie, kde sa predstavujú beatmakeri zo všetkých kútov sveta. Nemal si chuť aj ty sa niečoho podobného zúčastniť?

Můj problém je, že neumím Shakespearův jazyk, takže bych si to ani nedomluvil. Ale já se nikam necpu. Dělám si hudbu a když se někomu líbí a je z toho občas i nějaký peníz tak je to jenom plus.

Ako vníma podľa teba mladšia generáciu tvoju prácu? Dnes viac oslovuje mladšiu generáciu trap. Keď niekto robí Boom Bap alebo surovejšie bicie tak nedostáva sa mu veľa krát milej odozvy. Ako je to u teba? Postretlo aj teba takéto niečo v podobe narážok nato čo robíš?

No dle wievs a prodeje mých nosičů vyloženě mladou generaci neoslovuji. A od Idey, byť už není mladší generace to slyším často, že tam obrovský virbl a že dělám oldschool atd. Dělám no a jsem svobodný. Nikomu nemusím nic dokazovat. Dělám jen co mě baví.

S ktorými MCs sa ti najlepšie spolupracovalo? Vedel by si povedať takú svoju TOP 3jku a v čom ťa oslovil ich prístup?

V první řadě s Ideou. On je mašina a dělá to tak jak si představuju. Vybere instro, natočí demo, já udělám aranže a natočí to do aranží a je to super.  Bavil mě přístup Separa když se dělal hit BUDOUCNOST, kde je i REST a vyšlo to na desce FADE IN. Byl na dovolené. Tam to i napsal. Přiletěl domů a hned to natočil. Bohužel téma napsal zcela úplně jiné. Tak jsme ho s Restem poprosili aby to přepsal. Říkal že to přepíše, ale neví kdy to natočí, že se chce věnovat rodině. Jeho přístup byl super a top. On to poslal hned na druhý den a ta sloka je geniální. A třetího TOP nevím. Každý má své pro a proti. Nebaví mě když to trvá dlouho. A to je u většiny.

Čo sa týka náročnosti, boli aj niektorí pri ktorých si sa aj dokázal riadne zapotiť, že sa mu neustále niečo nepozdávalo na beate? Mohol by si nám prezradiť pre zaujímavosť, či si sa stretol aj s prístupom MCs, že by si nepovedal o dotyčných, že sa zachovali ako profesionáli, ale skôr ako úplní amatéri? Prípadne môžeš, ale aj nemusíš konkrétne menovať niekoho takého.

No zase Idea. Jelikož je profík, tak jsme se při tvorbě desek Rap a Stop Play i dohadovali. Já tam chtěl tohle on zas ne a naopak. Ale výsledek je a to si troufnu mluvit za nás za oba TOP. Supa točí sloku už…. fuuu dlouho. Měl být i na desce FADE IN. Takže skoro 2 roky nebo jak dlouho. Ale moc si ho vážím, takže musím holt počkat. Snad to teď vyjde na desku s JohnyBossem, kde by měl být i Delik. Takže záruka kvality. Nasíral jsem se u spolupráce s jedním slovenským rapperem, který dal dokupy CZ/SK kolabo. 8 rapperů myslím tam bylo. Vybral si beat a chtěl z něj dělat něco jiného. Tak proč si ho vybral? 🙂 Když jsem na jeho připomínky nechtěl přistoupit, tak mi bylo odpovězeno: „však máš za to peníze“. Chtěl jsem se už na to vysrat, ale nakonec jsem to dodělal abych nezklamal zbývalých 7 rapperů. Nebo mi někdo napíše, jak cení můj styl a pošle mi své ukázky kde rapuje do trapu. A chce po mě trap a moderní zvuk. Ale to nejsem já přeci.

Aké vybavenie vlastníš a využívaš k tvorbe beatov. Máš svoje obľúbené MPC plus aký je tvoj najobľúbenejší hudobný nástroj? Kde sa nechávaš inšpirovať pri hľadaní samplov?

MPC už nemám. Vše dělám na PC (Windows XP) v programu Cubase. Mám ale nějakou starou verzi jenom. Musí být stará, když dělám takové beaty hehe. 🙂 Nemám nic zvláštního. Zvukovku MOTU Ultralite a bedny KRK RP 8. Klávesy Korg X50. Ale spíš jen čistě sampluju. Maximálně nechám dohrát něco Honzu Peroutku na klávesy. On to umí totiž. Samply hledám na Whosampled.com, kde studuji co jiní samplují a pak zkouším hledat podobné interprety. Hledat samply je fuška.

Odporuč naším čitateľom iných producentov, ktorých rešpektuješ a zaujali ťa svojou tvorbou. Môžeš spomenúť aj nejaké nové nie ešte moc známe mená.

No DJ PREMIER a PETE ROCK a ALCHEMIST jsou jasní že? 🙂 LEE BANNON mě baví. Já poslouchám spíš tu starší muziku, takže z nových nemohu sloužit.  

Ako to bolo s labelom TY Nikdy? Kto ťa vlastne ako prvý oslovil, aby si vstúpil do ich teamu a stal sa jeho súčasťou?

No na začátku bylo jen IDEAFATTE. Takže mě nikdo neoslovoval. Pepa vydal desku pod svým labelem a pak to pokračovalo dál. Jsem tam od začátku. 

Ale aj tak tomu trochu nerozumiem. To si len prišiel za Ideom a povedal, že ideš pod ich label vydať album? Vedel by si viac priblížiť aká bola hlavná myšlienka labelu, keď ste ho išli predstaviť svetu? Malo to byť niečo nezávislejšieho od ostatných labelov, kde umelec má väčšiu slobodu k svojej tvorbe?

S Ideou jsme měli kapelu. Rozhodl se vydat sám CD. Pak vydal další naše CD za své prachy. A label se tak rozrůstal, že vzal do labelu i Resta a Pauieho… Chtěl mít prostě vlastní label, kde mu nebude nikdo nic říkat a bude mít své finance pod kontrolou. Proto jsem tam logicky od začátku i já a vydávám pod Ty Nikdy Labelem.

Keď opomenieme albumy vašej skupiny IF (IdeaFatte) tak tvoj prvý album v zložení 1 MC 1 Producent začínal v labely s Restom. Môžeme aj do tretice v budúcnosti od vás očakávať spoločný album, alebo už ste vykročili každý svojou vlastnou cestou a už vidieť aj zreteľnejšie rozdiely ako vnímate rap?

No….. myslím, že už ne. Mě se už nechce prosedět život za PC. Chci si užívat manželský život. Rest má ode mě nádherné instro asi už půl roku a nic. Mě nebaví furt někoho přemlouvat. Dnes jsem to instro poslal JohnyBossovi. Ale s Restem bych rád udělal pár singlů. Třeba i EP vinyl. Ale celou desku už asi nedám. Nemám už síly. Pracuju už normálně jako proletář a když přijdu z práce, jsem rád, že si odpočinu.

Mňa osobne zaujal album Fade In z roku 2018. Mal si veľmi pestré menu MCs. Veľmi mi to pripomenulo tvorbu Statik Selektaha? Ako keby si umelcov sa nechal vyblázniť, lebo mám pocit, že na ich aktuálnych albumoch by sa takýto tip songu asi len ťažko už v dnešnej dobe našiel. Ako to vnímaš ty? Čo bolo tvojím hlavným zámerom na Fade In?

No záměr byl producentská deska s rapperama. Měl jsem chuť něco udělat. Taky mám tu desku rád. Já nikdy rapperům do textu nekecám, pokud to teda není uplný průser. Párkrát jsem už musel spolupráci stornovat.

Nemáš niekedy také vnútorne nutkanie ešte pokračovať v takomto duchu, kde by si tentoraz pozval len umelcov zo zahraničia, ktorých ceníš? Aj napriek tomu že by to bolo určite náročnejšie hlavne po finančnej stránke vedel by si si niečo takéto predstaviť?

Ano dovedl bych si to představit. Ale takové finance nemám. Dokonce jsme to začali s 3ckem rozjíždět. Chtěl mi pomoct. Ale nakonec jsme v domlouvání rapperů z cizákova přestali. Hlavně jak jsem psal výše, nemám už tolik času a sil dělat takovou desku. Jsou to nervy s CZ/SK rapperama natož tak s Amíkama atd. Ale třeba chytnu druhý dech. Mě se ale nechce dávat peníze do míchání a výroby desek, když se to pomalu ani nevrátí. Není to levné. A dělat moderní muziku, která mě nebaví jen abych vydělal to už vůbec ne. Nevím co přinese život. Třeba udělám ještě nějakou desku. Příští rok však vyjde s JohnyBossem. A dál pak asi jen nějaké singly občas.

Poďme teraz k tvojej aktuálnej tvorbe. Častokrát podporuješ aj menej známe mená na scéne. Myslíš si, že je škoda, keď sa hneď odpisujú mladší umelci, aj keď sa lyricky ukážu ako zdatní MCs?  V čom vidíš problém, že sa tu zakorenila taká nedôvera k menej známym umelcom ktorí zarapujú do Boom Bapu?

Ano je to škoda. Je tu hodně dobrých mladých rapperů. Nebo ne mladých, ale neznámých. Za JohnyhoBosse jsem velmi rád. Sedlo nám to. Občas se mi kolegové z labelu posmívají, že dělám, jak oni říkají slušně řečeno s neznámýma mlaďochama. Každý jsme nějak začínali. Nikdo nebyl na začátku hned na špici. Ovšem je pravda, že jsem kolikrát šlápl vedle a prodal beat a nebylo to dobré. Ale co, neposeru se ne? Hlavně, že není válka třeba.

Aktuálne sa najvýraznejšie na tvojich beatoch objavuje Johny Boss vo vašom spoločnom albume Made In Czech. Máte ešte na pláne pokračovať v nových spoločných projektoch?

Ano jak jsem již machroval v nějaké odpovědi výše, děláme na nové desce, která výjde v 2021 na TY NIKDY. Bude ale trochu jiná než ta předtím. Bude ještě syrovější. Juchůůů.

On sám sa v skladbe „Propadák“ nevyjadril zrovna najlichotivejšie ohľadom situácie s Boom Bapom v Čechách? Myslíš, že nie je momentálne v kurze robiť kvalitný rap do mocných beatov a samotný Boom Bap už sa tak necení ako pred 10tymi rokmi? Je postrehnuteľná po tých rokoch aj nejaká výraznejšia zmena atmosféry na tvojich koncertoch?

Ano myslím si, že dnes lidi poslouchají a dělají jinou muziku. Pro mě je ta hudba strašně zlá, negativní. Nebaví mě to. Mám raději melodičtější beaty. Funky, Soul, Jazz. A na koncertech vidím, že by si lidi, když hraju párty, zatančili do modernějších věcí. Proto mě asi nikdo jako DJe nikam nezve. Hraju totiž HIPHOP většinou. Když mi zrovna nejebne do Rock’n’Rollu nebo D’n’B.

Ak by si mal čosi na sebe zmeniť, čo ťa hneď ako prvé napadne?

Prochlastané peníze, když jsem žil v Praze. Naštěstí už je to pryč. Bohémský život holt no. Ale bylo to super vlastně. Ale mohl jsem si raději koupit třeba auto. 

Takže Praha bola pre teba taká jedna veľká párty, kde si sa nechal unášať len zabavou. Prečo prišlo rozhodnutie sa vrátiť spať do svojho rodného mesta. Keď to zoberieš s odstupom času, nieje pre teba Praha a Zlín taký tvoj Jing – Jang?

Už jsem neměl peníze na nájem. Koncerty už zrovna v tu dobu nebyly, neměl jsem peníze. Vlastně tenkrát nějak nevyšlo turné finančně jak jsme si představovali. Ze začátku jsem byl na sebe nasraný, že jsem se musel vrátit zpět do Zlína. Nakonec bydlím ve vesničce kousek od mého rodiště a zjistil jsem, že to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Našel jsem tu ženu i práci. Jsem velice spokojený.

Aké boli tvojé prvé pocity, keď si opäť kráčal po uličkách v meste na ktorých sa začala písať tvoja Hip Hopová história? V čom sa zmenil Zlín po tých rokoch? Máš miesta kam vždy veľmi rád zavítaš prípadne kde by sme ťa mohli  stretnúť a hodiť reč?

Ze začatku jsem šel třeba za kamošem na pivo a cestou zpět jsem se nechal unášet nostalgií a vzpomínal, kde jsem malovali a vůbec jak to vypadalo když jsem byl malý. Ale nějaká místa, kam bych se vracel nebo tak, nemám. Doma mě můžeš zastihnout 🙂

Je tomu už pár týdňov čo si sa ženil. Podľa mňa je už očividné, že tvoje priority smerujú novou líniou. Nebude to aj tvoj pomalý koniec na Hip Hopovej scéne?

Možná ano. Už nejsem tak „hladový“ jak dřív. Baví mě teď jiné věci, než sedět celé dny a noci za PC. Ale jak jsem už psal. Budeme vydávat v 2021 desku s Johnym.

Ďakujem ti za toto intervjú a na záver môžeš ešte našim čitateľom niečo odkázať.

Dělejte to, co Vás baví a ne to, co baví někoho jiného. Jako Já. Hehe 🙂 Mír

© Nob Es (YO? Komix Rapz)


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.