Hip Hop Magazín

Hudba

Dnes je to 25 let, co byl zavražděn rapový velikán Big L

15.2.2024

Dnes je to 25 let, co byl zavražděn rapový velikán Big L

Dnes si připomínáme smutné výročí zapsané krví do dějin Hip Hopové kultury. Přesně před 25 lety byl ve věku pouhých 24 let zavražděn velmi talentovaný rapper Lamont Coleman, kterého známe především jako Big L, jemuž byla předpovídána hvězdná budoucnost.


„I watched all of them, run for they share / And all I can do was stare / I got weak and fell on my rear / Now I can hear the sirens, that means here comes the Jakes / But it’s too late, I’m knockin’ on the pearly gates.“

Lamont se narodil 30. května 1974 v Harlemu jako nejmladší ze tří dětí Gildy Terryové a Charlese Davise, nevlastní otec však rodinu opustil, když byl Lamont ještě dítě. Little L, jak je Lamontovi nejprve přezdíváno, se někdy ve 12 letech stává obrovským fanouškem Hip Hopu a začíná pronikat do tajemství freestyle rapu. První battly absolvuje s lidmi ze svého nejbližšího okolí a už v té době v této disciplíně vyniká a všechny převyšuje. Někdy v roce 1990, když je Lamontovi asi 15 let, potkává v Music shopu na 125th Street Lorda Finesse a předvádí mu své freestyle skills. Lord Finesse okamžitě pochopí, jaký talent a potenciál se v Little L skrývá a vymění si s ním telefonní číslo, aby mu o rok později pomohl dostat se až do pořadu Yo! MTV Raps. Někdy v této době také získává přezdívku Big L.

V roce 1992 podepisuje smlouvu s Columbia Records a strmá cesta na vrchol může začít. V roce 1995 vydává své debutové studiové album Lifestylez ov da Poor & Dangerous, na kterém se objevují dva nesmrtelné hity, které se navždy zapisují mezi nejlepší rapové tracky všech dob. Je to titulní skladba a pilotní singl, který vyšel již v roce 1994 Put It On a banger M.V.P., který vyšel na Nový rok 1995. V roce 1997 začíná natáčet své druhé studiové album The Big Picture, bohužel ho však již nestihne dokončit a vyjde až posmrtně v roce 2000.

Big L byl zavražděn 5. února 1999 na rohu 45. a 139. ulice v Harlemu. BIG L podlehl následkům zranění, které utrpěl během střelby z kolem jedoucího auta, když procházel po ulici. Big L byl zasažen celkem devětkrát a to do obličeje a hrudníku. Gerard Woodley, Big Lův kamarád z dětství, byl obviněn a zatčen za tuto vraždu o čtvrt roku později, ovšem následně byl propuštěn pro nedostatek důkazů. Sám údajný vrah Gerard Woodley byl v Harlemu zavražděn v červnu 2016.

V roce 2010 prozradil BIG Lův starší bratr Donald Phinazee v jednom rozhovoru, že BIG L nebyl zamýšleným cílem střelby, ale že si ho útočníci spletli s jeho dalším bratrem Lee, protože měl v tu chvíli na krku jeho řetěz. Lee však v té době stále seděl ve vězení, takže je ve hře i varianta, že to byla msta, protože jeho samotného nemohli v tu chvíli dostat. Pokud Gerard Woodley věděl něco víc o okolnostech vraždy, pak už se to bohužel nedozvíme, jelikož si to odnesl sebou do hrobu. Jestliže byl Gerard skutečným vrahem, pak se dá říci že se o to spravedlnost ulice postarala sama.

Big L Rest In Peace


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.