Hip Hop Magazín

Hudba

Eazy-E by dnes oslavil 58 let, připomeň si život a tragickou smrt rapového velikána

7.9.2022

Eazy-E by dnes oslavil 58 let, připomeň si život a tragickou smrt rapového velikána

Narodit se a vyrůstat na přelomu 60. a 70. let v losangelském Comptonu, znamenalo pro většinu místních dětí jistotu bídného života a každodenního boje o přežití. Čtvrť, která byla No-go zónou pro většinu bílých obyvatel, byla zároveň symbolem drog, vysoké kriminality a mizivých vyhlídek na normální bezpečný život. V polovině šedesátých let, konkrétně 7. září 1964, se zde poštovnímu doručovateli Richardovi Wrightovi a školnici Kathie Wrightové narodil syn Eric. Společně se svým bratrem Kennethem a sestrou Patrícií neznal nic jiného než svůj blok a nejbližší okolí. Rodiče vydělali sotva na jídlo a proto nemohli svým dětem dopřát více než středoškolské vzdělání, kus žvance a střechu nad hlavou. Eric od mala vídal na své ulici zfetované sousedy, kteří se bez váhání vraždili pro trochu cracku. Na vrcholu společenského žebříčku byl pro něho místní dealer, který si mohl dovolit vlastní auto, hezké oblečení a spoustu zlata. Eric brzy pochopil, že i kdyby se ve škole snažil sebevíc, nikdy mu americký sociální systém neumožní opustit ghetto a žít lepší život. Přesto malý Eric snil o úspěchu, o slávě a seberealizaci.Na přelomu 70. a 80. let, když bylo Ericovi 16 let, začal vnímat svět kolem sebe střízlivěji a došlo mu, že jedinou možností jak vybočit z předem daného scénáře, je dostat se k rychlým penězům a jedinou reálnou možností byl prodej drog. Do školy chodil čím dál méně a více času trávil na rohu ulice s připravenými balíčky cracku, který v té době sám hojně konzumoval. V sedmnácti letech ho ze střední školy vyhodili a někdy ve stejné době se stal členem gangu Crips. Zde dostal přezdívku Eazy-E, protože se dokázal dostat rychle a jednoduše k penězům. Jeho jméno nabíralo na popularitě a prodej drog mu vynášel čím dál více peněz. V té době ovšem začala politická kampaň a tlak ze strany vlády na pročištění a odkriminalizování Comptonu a Ericovi bylo jasné, že takhle to dál nepůjde. Rozhodl se skončit s fetem a nashromážděné peníze investovat do své největší lásky, do rapu. Proslýchá se, že si hustlením do té doby našetřil téměř čtvrt milionu dolarů a ty použil na založení vlastní nahrávací společnosti Ruthless Records.

Samotné založení labelu však nestačilo, věděl, že potřebuje také dobré interprety. Naštěstí se brzy seznamuje s místními rappery MC Renem, Ice Cubem a Arabian Princem a o něco později se k nim připojují také producenti DJ Yella a Dr. Dre. Společně ještě tentýž rok zakládají legendární kapelu N.W.A, neboli Niggaz Wit Attitudes. Tím se roztáčejí kola osudu a navždy mění celý hudební průmysl. Debutové album N.W.A. and the Posse, vydané ještě v roce 1987, bylo teprve předzvěstí, že se bude dít něco velkého. Revoluce přišla o rok později v srpnu 1988, kdy vyšlo Straight Outta Compton, ikonické album plné nejtvrdšího gangsta rapu, kterého se během pár týdnů prodalo přes 2 miliony kusů aniž by rádia hráli jejich tracky. Od té doby už nic nebylo jako dřív a toto album navždy ovlivnilo vývoj nejen rapového žánru. Na tomto albu se objevuje také protest song Fuck tha Police, který začíná znepokojovat i americkou FBI. Dochází to tak daleko, že jsou opakovaně zatčeni za hraní tohoto songu na koncertech. Ovšem toto zatýkání má opačný efekt, než jaký FBI očekávalo. Album se totiž začíná prodávat ještě více a N.W.A se stávají nepřítelem USA číslo 1.

Na konci roku 1989 odchází z kapely Ice Cube, protože není spokojený s platem, který vyplácí jejich manager Jerry Heller. Ale N.W.A pokračují dál a vydávají ještě dvě skvělé desky 100 Miles and Runnin‘ a Niggaz4Life. Vnitřní rozpory však sílí a v létě 1991 se kapela rozpadá. Proslýchá se, že v tom měl nemalou úlohu Suge Knight, který stahuje Dr. Dre pod vlastní label Death Row. Eazy-E pokračuje v sólo kariéře, ale nikdy už se pořádně psychicky nevyhrabal ze zrady svých kamarádů a křivdu, kterou cítil, projevoval nesnášenlivými disstracky, ve kterých dokonce popisoval smrt Dr. Dre a Suge Knighta.

Na začátku roku 1995 začíná mít Eazy-E dýchací potíže a kvůli podezření na chronické astma je hospitalizován. Realita je však o dost krutější, je mu diagnostikováno AIDS. Nákaza je připisována jeho promiskuitnímu způsobu života, ovšem existují i verze, že v tom má prsty Suge Knight, případně vláda spojených států amerických. Kde je pravda se však pravděpodobně nikdy nedozvíme. Dne 26.3.1995 umírá a svět ztrácí jednoho z nejtalentovanějších rapperů všech dob. Právě dnes by oslavil 58. narozeniny. Budiž ti země lehká Ericu, nikdy nezapomeneme.


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.