Hip Hop Magazín

Hudba

Před 15 lety vyšlo jedno z nejlepších českých Hip Hopových alb HDP od Prago Union

7.11.2020

Před 15 lety vyšlo jedno z nejlepších českých Hip Hopových alb HDP od Prago Union

Jako by počasí za oknem napovídalo, že dnes je chvíle na trochu nostalgie a aby ne, jedno z nejzásadnějších a vůbec nejlepších českých Hip Hopových alb v těchto dnech slaví 15 let od svého vydání. Řeč je o debutovém albu pražských Prago Union v tehdejším složení Kato (Adam Deph Svatoš) a Skupla. Ač se jednalo o debutové album tohoto uskupení, nejednalo se na scéně o žádné nováčky. Kato i Skupla působili už mnoho let před tím v legendární rapové bandě Chaozz a Katovi rapové kořeny sahají až někam do roku 1994.

 Nicméně Prago Union začali znovu od začátku a nechtěli být žádným pokračováním Chaozzu, možná i proto si Deph změnil své jméno na Kato, aby ho s předchozí rapovou minulostí a komerčním úspěchem nic nespojovalo. Já sám jsem na Chaozz vyrůstal a jejich odmlčení v roce 2001 mi moc nadějí na nějaký další projekt nedávalo. Pamatuji, jak jsme na prvním Hip Hop Kempu na line-upu četli, že bude mít koncert nějaký Prago Union, ale moc pozornosti jsme tomu nevěnovali. Stáli jsme u stánku s pivem, když z pódia začala hrát skladba „Izmy„, koukli jsme s fellaz na sebe a došlo nám „Ty vole to je Deph“ a od té doby byla česká rapová scéna opět v pořádku.

 

 

To jsme ale ještě netušili, že o 3 roky později vyjde jejich první deska Hrubý Domácí Produkt, která zcela zásadně změní českou produkci i chápání konceptu českého rapového alba. HDP je klasika, legenda a klenot. Devatenáctitraková deska je napěchovaná jednou hymnou za druhou a během pár týdnů ji znali zpaměti všichni od Aše až po Košice. Kato se pravděpodobně nechtěl spokojit pouze s dobrou deskou, i když kdo ví jestli tušil co se mu to vlastně skládá pod rukama, on vytvořil doslova milník.

 

 

Do té doby bylo naprosto vzácné, aby se na české rapové desce objevil nějaký významný zahraniční host, Katův seznam hostů však všem vyrazil dech – Masta Ace, Planet Asia, Edo G, Dendemann, nebo Kutmasta Kurt. Hymny jako Verbální Atentát, Sklep, Gold Chain Mew – Zick II, Bestiář, Zvýřátka nebo Kandidát Vět doslova zlidověly a tohle album se bezpochyby nesmazatelně zapsalo do historie českého Hip Hopu. Zavzpomínejte s námi dnes na starý starý dobrý doby z pohádky.

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.