Hip Hop Magazín

Hudba

Před 27 lety zemřela jedna z největších osobností rapu The Notorious B.I.G.

9.3.2024

Před 27 lety zemřela jedna z největších osobností rapu The Notorious B.I.G.

Dnes si připomínáme jedno velice smutné, ale zároveň velmi důležité výročí v dějinách rapu. Přesně před 27 lety nás navždy opustil Christopher George Latore Wallace, známý také jako Biggie, Big Poppa, Frank White či Biggie Smalls a hlavně jako The Notorious B.I.G.

Biggie se narodil 21.5.1972 v Brooklynu, kde vyrůstal ve čtvrti Clinton Hill po boku své matky jamajského původu Voletty. Christopher byl nadaný žák, který byl oproti svým vrstevníkům nadprůměrně inteligentní. Ve školních letech získává kvůli své nadváze také přezdívku „Big“, která mu vydrží po celý život. V pouhých dvanácti letech sešel na scestí a začíná prodávat drogy. Kvůli problémům byl také v sedmnácti letech vyloučen ze střední technické školy v George Westinghouse. V roce 1989 byl zatčen za držení zbraně, ale od soudu vyvázl pouze s podmínkou, tu však o rok později porušil, když byl přistižen při prodeji cracku a v roce 1991 si za to odkroutil 9 měsíců ve vězení. Rapu se Biggie věnoval už na střední škole, ale své první demo nahrál až po návratu z vězení. Nahrávky si všimli v magazínu The Source a díky tomu se dostala až k Seanu „Diddy“ Combsovi, který si ho vzal pod křídla Uptownu, kde tehdy pracoval.

Diddy si po neshodách v Uptownu založil vlastní label Bad Boy Records, kam samozřejmě upsal i talentovaného Biggieho Smallse. V roce 1993 vydává Christopher svůj první singl Party and Bullshit, který se objevil ve filmu Who´s the Man? O rok později se žení se zpěvačkou Faith Evans a krátce na to vzniká jeho největší hit Juicy, který doslova zboural hitparády a Biggieho vystřelil raketovým tempem do popředí zájmu celých Spojených států. V roce 1994 vydává své debutové album Ready to Die, které se stalo 4x platinové a prodalo se ho jenom v USA na 4 miliony kusů. V té době se taky velmi sblížuje s Tupacem, který mu dává cenné rady do života rapové celebrity. Toto přátelství však dlouho nevydrží a začíná známá válka mezi východním a západním pobřeží, která končí v září roku 1996 smrtí Tupaca.

Na začátku roku 1997 se Biggie přesouvá z New Yorku do Kalifornie, aby zde propagoval své chystané album Life After Death. 8. března 1997 se účastní předávání cen Soul Train Music Award a krátce po půlnoci z klubu odchází. V 00:45 staví jeho vůz značky Chevrolet na semaforu a z levé strany k němu přijíždí černé auto, ze kterého  následně několikrát vystřelí řidič tmavé pleti. Biggie byl zasažen čtyřmi kulkami ráže 9mm. Christopher byl okamžitě převezen do nemocnice, kde v 1:15 jeho život v pouhých 24 letech uhasíná.

Jeho druhé a nejúpsěšnější album Life After Death vychází 25.3.1997, tedy 16 dní po jeho smrti a stává se jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších alb všech dob. Celosvětově se ho prodalo přes 10 milionů kusů a získalo tak diamantové ocenění. O Notoriousovi B.I.G. byl v roce 2009 uveden do kin stejnojmenný životopisný film The Notorious B.I.G.

Text z písně Suicidal Thoughts:

“I swear to God I feel like death is fucking calling me,”

„Přísahám bohu, že citím, že už si pro mě jde smrt.“

Zdroj: wikipedia.org


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.