Hip Hop Magazín

Graffiti Rozhovory

ProroK: „Ke kreslení a malování jsem se dostal prakticky od malička, kdy mě k tomu vedl hlavně můj otec“

26.6.2019

ProroK: „Ke kreslení a malování jsem se dostal prakticky od malička, kdy mě k tomu vedl hlavně můj otec“

Je to pouhých pár dní zpět, co jsme na naších sociálních sítích avizovali rozhovor s mladým avšak velmi talentovaným umělcem Michalem Filákem a.k.a. Prorokem. Jelikož se snažíme sliby vždy dodržet, krátký křížový výslech pod lampou je zde. Jak probíhaly samotné Michalovy začátky, co na jeho cestu říkali rodiče a známí, popřípadě jaké jsou jeho sny do budoucna? To vše a mnohem více se dozvíš z našich otázek níže.


Ahoj Michale, poslali bychom dopis s pozdravem a uznáním do Francovy Lhoty, našel by svého adresáta? Dorazil by na správné místo nebo si už změnil svou rodnou půdu?

Dorazil i nedorazil. Pocházím z Francovy Lhoty, kde jsem strávil své dětství, pubertu i dospívání, ale nyní přebývám ve Zlíně.

Měl bych-li tě v krátkosti představit širší veřejnosti, zaškatulkoval bych tě jednoduše k velmi nadaným graffiti umělcům. Hodil bych tě do správného pytle? Popřípadě jak by ses uvedl ty sám?

Většina lidí o mě ví, že jsem hodně skromný člověk a tak nevím jestli dokážu sám o sobě říct, že jsem dobrý umělec, ale věřím a doufám, že to tak je. Každopádně stále mám ještě hodně na čem pracovat a ještě mě čeká dlouhá cesta.

Na scéně působíš pod pseudonymem ProroK. Jak ses k této „přezdívce“ dostal? Souvisí to nějak se starověkem? V této době byl prorok člověk, považovaný za Bohem inspirovaného, aby svou řečí poskytoval lidem vhled do budoucích událostí a do skrytých stránek přítomnosti.

Popravdě ani nevím. Matně si vzpomínám, že jsem měl puštěnou televizi zrovna v době, kdy jsem si říkal, že se dám na cestu Graffiti Writera a tam zazněla věta, ve které někdo mluvil o Prorokovi. Utkvělo mi to v hlavě a řekl jsem si, že je to znamení, ale nějaký extra velký význam bych v tom asi nehledal.

Jaký rok bychom museli zadat do stroje času, kdybychom chtěli putovat k tvým začátkům a jak probíhali? Vzpomínáš rád?

Záleží čeho začátky. Neboť ke kreslení a malování jsem se dostal prakticky od malička, kdy mě k tomu vedl hlavně můj otec. Občas mi dával dobré kapky (smích), ale jsem za to rád a rád na to vzpomínám i přesto, že mi ukápla i nějaká ta slza, když jsem se vztekal, že mi něco nejde. Jinak co se sprejů týká, pokud nepočítám pár pomalovaných stěn na střední (tím pár myslím, že bych je spočítal na deseti prstech), tak jsem začal přesně 24. Dubna 2016, kdy jsem si za domem přitloukl na dřevěnou stěnu kus kartonu a udělal svůj první charakter v podobě medvěda nebo spíš medvídka. (smích) Je to jako včera, myslím že na takové momenty se nezapomíná.

DJ Fatte- My Culture (graffiti by: Skre & ProroK)

Co na tvé „zaměření“ říkali známi a rodiče? Stáli za tebou nebo tě odrazovali k jinému oboru?

Jak kdo. Rodiče to brali hned od začátku, studoval jsem Střední Uměleckoprůmyslovou školu a tak minimálně tušili, že se pokusím uchytit v umění. Jen většina lidí asi očekávalo trochu jinak. Po dokončení školy jsem si udělal tatérský kurz a chtěl jít touhle cestou, ale velké stěny mě nenechali dlouho váhat. Každopádně na co rád vzpomínám je, když jsem jako malý prohlásil větu „Jednou ze mě bude slavný malíř“ a všichni kolem se pousmáli a řekli, že maximálně pokojů. Jsem rád, že jsem si to v sobě uchoval a stále si za tím jdu.

Většina lidí považuje graffiti jako vandalismus. Jak to vidíš ty? Popřípadě jak bys tohle tvrzení lajkovi vyvrátil?

Popravdě, občas se ani nedivím, ale chápu obě strany. Hold jsou věci, které jsou v topu i přesto, že jsou na vlacích a ilegálních místech, ale jsou věci, které prostě postrádají veškerý smysl. Nevím jestli má smysl někomu něco vyvracet, každý na to má svůj pohled. Ale jsem rád, že se Graffiti/Street art stále více dostává do ČR a lidé začínají celkem měnit svůj postoj a zajímat se.

Co tě momentálně živí? Je to právě graffiti?

Možná jako většina lidí se budeš divit, ale zatím stále ne. I přesto, že zakázek stále přibývá, mám ještě jednu práci, která je pro mě zatím hlavním příjmem. Každopádně cítím a doufám, že jednou se to zlomí, jen stále ještě nepřišel ten správný čas.

Kde nabíráš energii a inspiraci pro svou tvorbu?

Energii nejradši nabírám o volných víkendech, kterých je opravdu po skromnou a to někde v přírodě, nejlépe v horách kde, cítíš čistou vůni přírody a klid. Inspiraci hledám všude kde se dá. A tím všude myslím opravdu všude, samozřejmě tím v jaké době žijeme, je celkem jasné, že největší inspirace čouhá z internetu. Ale není to pravidlem.

Měl bys-li vyjmenovat top trojku svých kolegů v oboru, kdo by to byl?

Pokud to bereš celosvětově, tak Top trojku bohužel nedám, musím říct alespoň Top sedmičku. MADC, Etam Cru, Does, Lonac, Boogie, Smug, WES 21, ale samozřejmě těch lidí je spoustu. U nás v ČR je to Chemis, Úplně mimo a celkově studio Stroy, ale taky bych tu našel ještě pár lidí například Caer aka Vladimír Hirschner apod.

Jaká zakázka ti doposud udělala největší radost a jsi na ní právem hrdý?

Popravdě ani nevím. Ne vždycky se mi vše povede podle představ a proto je ještě na čem pilovat, ale jsem rád za každou větší zakázku a nebo možnost si zamalovat, poznat nové lidi a dostat nové a lepší příležitosti.

Kde se momentálně objevilo tvé nejčerstvější dílo? Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Momentálně se mé nejčerstvější dílo válí doma v pokoji na podlaze. (smích) Jedná se o motorkářskou přilbu s motivem Venoma. Tohle je právě jedna z těch zakázek, kdy jsem opravdu hrdý za to jak jsem se s tím popral. Moje plány do budoucna jsou jednoduché. Makat, makat a makat.

To bude pro dnešní zpověď nejspíše vše. Příště si na tebe posvítíme více. Je ve finále něco, co v rozhovoru nezaznělo a mělo by? Pokud ano máš prostor…

Chci jen poděkovat všem kdo za mnou stojí a věří mi. Největší poděkování patří Khomátorovi. Tenhle člověk mě strašně pomáhá a popohání, jsem rád že ve mě vidí potenciál a snaží se mi opravdu co nejvíce pomoct. Ještě jednou velké díky pane, see you soon!!!

Zajímají-li tě další střípky povedených prací od Proroka, mrkni na pár fotografií níže.

Support ProroK:


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.