Hip Hop Magazín

Hudba Párty

Rap už dávno není výlučně mužskou záležitostí. United Islands of Europe to dokazují line-upem speciální rapové stage

31.5.2022

Rap už dávno není výlučně mužskou záležitostí. United Islands of Europe to dokazují line-upem speciální rapové stage

Beat box, drill i temné beaty trapu – západní břeh Vltavy v těsné blízkosti hlavního programu na Střeleckém ostrově ovládne v sobotu 11. června rapová vlna, které dominují převážně ženy. Festival United Islands of Europe představí na speciální scéně vyhraněné pouze tomuto hudebnímu žánru několik novějších jmen rezonujících v české i slovenské hip hopové kultuře. Patří mezi ně např. Hellwana, výherkyně letošní ceny Apollo, průkopníci českého drillu CMD nebo slovenská trapová královna Luisa. Vstupné je na celý festival zdarma.

 

 

Před Café Savoy v sobotu 11. června vyroste stage věnovaná rapovým umělcům z Česka a Slovenska. „Rap je nejpopulárnějším hudebním žánrem světa a je fajn sledovat, že se v něm muži i ženy stávají rovnocennými. Tato skutečnost se otiskla i do sestavování hudebního programu letošních Ostrovů. Kousek od Střeleckého ostrova jsme připravili novinku v podobě speciální scény, kterou jen tak někde neuvidíte,” přibližuje manažerka festivalu Kamila Buráňová. Sobotní rapový program otevře vícenásobný vítěz českého beatboxu Tiny Beat. Jeho vystoupení je kombinací beatboxu a stand-up komedie, které za několik let vystupování dovedl k dokonalosti. Malvina je trapovým projektem mladé slovenské zpěvačky a rapperky. Ve svém vystoupení na United Islands však představí i druhý disco-pop projekt Magick, co vznikl v hudební spolupráci s Lukášem Mutňanským. Dále na stagi vystoupí Blueraykoranthug z legendárního labelu Opak Diss, který si na české scéně vybudoval bezpečně uznávanou pozici.

 

 

Sobotní rapovou štafetu převezme Luisa, na slovenské scéně patřící mezi přední trapové osobnosti, jejíž introspektivní texty v temných beatech podkovávají maskulinní stereotypy rapového světa. Dalším významným jménem je rapperka, zpěvačka a studentka designu Hellwana, která v letošním roce získala českou cenu Apollo v kategorii singl roku se svým trackem Das Leben. Program rapové stage, která vznikla ve spolupráci s Big Shock! uzavře CMD, jejíž členové Erne100 a Joshua se přes grime dostali k průkopníkům českého drillu, rapového stylu, který je typický pro svou přímost, drsnost a agresi.

 

 

Přestože díky irským Tebi Rex a českým Laokoon už byl rap zastoupen v první vlně odhalených interpretů a nyní je podpořen přímo rapovou stagí, pořadatelé naznačují, že se festival dočká ještě dalších jmen. „Máme pro návštěvníky festivalu v rukávu ještě pár velkých překvapení, ale ty zveřejníme až ve správnou chvíli,” poodhaluje Kamila Buráňová. Více na www.unitedislands.czwww.facebook.com/unitedislandsofprague.

 

 

TINY BEAT (CZ)

Tiny Beat je vícenásobným mistrem České republiky v beatboxu a liveloopingu, který zároveň patří do TOP 16 Beatbox Battle World Championship. Aktivní je od roku 2005 a se svou show i workshopy navštěvuje hudební a firemní akce, festivaly i divadla po celém světě. Ve svém živém vystoupení kombinuje stand-up komedii, beatboxový workshop, interaguje s publikem a vše zakončí dynamickým live loopingem. Za více jak 17 let vyladil Tiny Beat tuto nevšední show k dokonalosti.

MALVINA (SK)

Malvina je trapový projekt mladé slovenské zpěvačky a rapperky Pavlíny Berčíkové. Její trapové tvorbě předchází disco pop projekt Magick, který byl dvakrát nominován na slovenskou cenu Radio_Head Awards. Oba projekty vznikly v hudební spolupráci s producentem Lukášem Mutňanským (Fallgrapp, Katarzia). Na United Islands of Europe předvede Malvina svůj speciální set, ve kterém představí tvorbu z obou svých projektů.

BLUERAYKORANTHUG (CZ)

Blueraykoranthug je jedním ze tří jezdců trapové legendární apokalypsy Opak Dissu. V březnu 2022 se stal hrdým CEO of UF UF Tape, se kterým odpálil novou rapovou kapitolu. Z Abletonu na stage — přímo do vašich hlav chystá Blueraykoranthug spoustu novinek, které navařil v posledních měsících. Rave jako když aktivuješ Perpetuum mobile!

LUISA (SK)

Přední osobnost slovenské trapové scény. Na neustálé srovnávání s jinými umělci si Luisa už zvykla a reaguje na něj slovy: Ani jedna momentálně aktivní rapperka není konkurencí, stejně jako prodavač jablek nemůže konkurovat prodavači cigaret. Ve svých introspektivních textech však neztrácí nadhled a v temných beatech podkovává maskulinní stereotypy rapového světa. Své první tracky začala nahrávat přímo ze svého pokoje na SoundCloud, dokud si ji pod svá křídla nevzal Pil C. Od té doby působí pod značkou Comebackgang a za tu dobu vydala dva EP projekty, několik singlů a navázala spolupráce se zvučnými jmény české mainstreamové scény, jako Yzomandias či Viktor Sheen. Tam si jí všiml i přední hudební časopis Full Moon, který ji zařadil mezi nejvýraznější tváře nastupující generace.

HELLWANA (CZ)

Rapperka, zpěvačka a performerka Hellwana, je jednou nohou v hudbě a druhou ve studiu Produktového designu. Ve své hudební tvorbě nechává promlouvat grime, R&B, neo-soul i trap. Má za sebou vítězství v soutěži ČRo Wave Czeching, reprezentaci české rapové a neo-soulové scény na největším showcase festivalu v Evropě – Eurosonic i vystoupení v Kennedy Center ve Washington, DC. V letošním roce také získala českou cenu Apollo v kategorii singl roku se svým trackem Das Leben a v současné době pracuje na svém dalším EP složeném převážně z českých textů.

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.