Hip Hop Magazín

Hudba

Hustle, Swag vs. český rap, sleduj dalších 5 dílů unikátního seriálu o českém rapu RapStory

24.1.2022

Hustle, Swag vs. český rap, sleduj dalších 5 dílů unikátního seriálu o českém rapu RapStory

Česká televize přichází s unikátním dokumentárním seriálem o vzniku a vývoji české rapové scény RapStory. 


Třicet let českého rapu rekapituluje nový pořad České televize RapStory. Nabízí výpovědi těch, kteří byli u začátku, i těch, kteří formují současnou podobu. RapStory je součástí nové podoby iVysílání, která neslouží jen jako archiv odvysílaného programu, ale začaly vznikat i pořady vysílané pouze na internetu. Příběh rapu, jak jste ho neslyšeli. Neznámé příběhy, unikátní archivy, zpovědi bez cenzury. Od Oriona po Yzomandiase. Z rohu ulice až k miliónům views.

O českém rapu se dá pořádně mluvit až po pádu železné opony. O další výrazný mezník se postaral masový nástup internetu. Podle Šimona Šafránka, který je spolu s hudebním publicistou Karlem Veselým tvůrcem pořadu, vznikl na rapové scéně rozkol.

„Mezi tím, co se poslouchá na internetu, a tím, co se pouští v rádiích a jaká hudba je prezentovaná v časopisech a médiích celkově. Rap vzal útokem všechny hitparády a YouTube a Spotify, a přitom v mainstreamových médiích o něm není moc slyšet,“ upozorňuje.

Za rozšířením dlouhá léta spíše okrajového žánru vidí Šafránek jeho dostupnost. „Všechno je na dosah tlačítka a zároveň teenageři, generace, která vždycky formuje aktuální hudbu, má v telefonech neomezená data a díky tomu můžou poslouchat, co je zajímá, co k nim doopravdy mluví, nejsou odkázáni na dramaturgii rádií,“ vysvětluje.

To platí i pro RapStory, které si mohou zájemci přehrát v iVysílání kdykoliv. K dispozici je zatím pět dílů z celkem deseti. Příběh českého rapu vypráví od průkopníků Michaela Viktoříka či Oriona po současné fenomény Yzomandiase a Viktora Sheena. „Cílem je, aby si divák, když ho to zaujme, hledal další souvislosti, samozřejmě na formátu desetiminutových epizod neděláme žádnou encyklopedii. Nemůže se tam vejít všechno,“ dodává Šafránek.

Na stránky se seriálem RapStory se dostaneš přes následující odkaz:


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.