Hip Hop Magazín

Rozhovory

Taifun: „Na producentském albu jsem začal pozvolnu pracovat. Výhledem 1-2 měsíců můžete očekávat první vlaštovky.“

2.2.2018

Taifun: „Na producentském albu jsem začal pozvolnu pracovat. Výhledem 1-2 měsíců můžete očekávat první vlaštovky.“

O tom, že nám brněnská rapová scéna přinesla za loňsky rok mnoho kvalitního materiálu, jsme tě na našem webu informovali již mnohokrát. Zásluhu však nenesou pouze rapeři jak si mnozí z Vás myslí. Z této moravské metropole se totiž rozezněly kvalitní beaty jako nikdy. Za pár milionovými hity stojí například Aleš Koutný známější pod svým pseudonymem Taifun, kterého jsme pro Vás ve své volné chvíli krátce vyzpovídali.

Za celou redakci posilám pozdrav do města šalin a zároveň i velké díky, že sis na nás mezi tvorbou beatu udělal čas. Začneme hnedka otázkou na tělo. Při čem jsme tě právě nachytali a v jakém rozpoložení?

T: Zdravím všechny moje fanoušky a fanoušky HipHopStage.cz! Nachytali jste mě právě při odpočinku s mojí těhotnou přítelkyní, takže v nejlepším možném rozpoložení.

Na kontě se ti hromadí hity s miliony views. Který by si za loňský rok vypíchl?

T: Za mě osobně jsou to hned dva hity… tím prvním je samozřejmě “Kali – Som Rád”, který za zhruba 4 měsíce překročil hranici 6 000 000 zhlédnutí, což je neskutečný! A ten druhý je opět s Kalim a jedná se o track “Zabudni”, který se objevil na Kaliho vyvedeném albu “Dezert”.

Ačkoliv se většina beatmakerů producentského alba straní kvůli tahanicím s interprety, jaký názor máš na to ty sám? Co takhle nějaký release pouze s tvým rukopisem?

T: Všechno má své pro i proti. Samozřejmě, že je mnohem těžší nahnat hosty na producentské album, než když jsi raper, máš jméno a určité postavení na hip hopové scéně. Já na producentském albu začal pozvolnu pracovat, ale uvidíme, jak se práce bude vyvíjet. Zatím jen střádám materiál na album, kterej pak rozešlu mezi rapery a uvidíme, zda-li všechno klapne.

Poohlédneme-li se do minulosti, vzpomeneš si na jméno prvního československého rappera, který předvedl svůj skills právě na tvém beatu?

T: Nooo, vzpomínám si víc, než dobře! Jednalo se o rapera jménem K-4 (Keyfor). Byl to můj kamarád z Brna, jehož rap byl specifický tím, že rapoval francouzsky. Tímto ho zdravím!

U tvých prvenstvích zůstaneme i nadále. Jaký rok se psal, když si vypustil svůj první beat?

T: Úplně první beat, který jsem kdy vytvořil, tak vznikl na přelomu let 2003/2004, kdy mi tehdy můj soused donesl na CD legendární Fruity Loops Studio 5. Byl to úlet, protože jsem do té doby neměl ani páru o tom, jak se skládá hudba a vzhledem k tomu, že jsem byl ještě malej fagan, kterej přemýšlel nad tím, jakýmu koníčku se bude věnovat, tak byla tvorba vlastní muziky pro mě obrovská výzva a myslím, že jsem se s ní popral zdatně. 🙂

Nebudeme tě dále trápit cestováním v čase. Co by nás však zajímalo je fakt, měl bys-li neomezený budget, koho by sis pozval na svůj beat?

T: Určitě je těch jmen víc, ale mnohé překvapím tím, že se nebude jednat o nikoho z USA. Vzhledem k tomu, že už mi je několik let americká scéna cizí, tak bych vybíral ze zemí jako je Německo, Francie, Rusko anebo pak Puerto Rico. A pokud bych měl být konkrétní, tak by se jednalo o někoho z raperů: Booba, Kaaris, Soprano, Sofiane, Kalash Criminel, Maitre Gims, Kollegah & Farid Bang, Haftbefehl, Fler, Capital Bra, Bonez MC & RAF Camora,Miami Yacine, St1m, Timati, L’One, Miyagi, Nengo Flow, De La Ghetto, Daddy Yankee, Farruko, Gente De Zona atd.

Jak v Čechách tak na Slovensku začali vystrkovat růžky i méně známi producenti. Registruješ to nějak? Jsou jména, které by si ty sám doporučil?

T: Těžko říct… dřív jsem měl přehled docela velikej, ale poslední dobou se snažím víc soustředit čistě na vlastní produkci. Tím samozřejmě nechci říct, že by v CZ/SK nebyli kvalitní producenti. Mezi moje oblíbence patří již delší dobu Special Beatz, Maiky Beatz, JL Beats, P.A.T., Season, Deryck, Grizzly,…

Co děla Taifun, když zrovna netvoří beaty?

T: Chodím jako normální člověk do práce a vydělávám na živobytí, abych měl jak zabezpečit rodinu, kterou s partnerkou čekáme. 🙂

Měl bys-li vyčíslit sumu, kterou si investoval do hudby, přetočili by se nám panenky při její zmínce?

T: Nooo. 😀 Jako pro někoho to možná bude hodně, pro někoho málo, ale ta částka se pohybuje v rozmezí 150 000-200 000,-Kč za celou dobu, co se hudbě věnuji.

Z čeho se skládá tvůj producentský setup, díky kterému tvoříš své chytlavé melodie?

T: Apple iMac, MIDI keyboard Alesis V61, studiové monitory Yamaha HS8, zvuková karta AVID ProTools Duet, studiová sluchátka Audio-Technica ATH-M50xWH + Beats By Dre Studio a samozřejmě FL Studio 12.

Co momentálně prochází tvýma ušima? Posloucháš čistě Hip Hop nebo zabrousíš i do vod jiného žánru?

T: Sice jsem odchovanej na hip hopu, tak neposlouchám jen čistě hip hop nebo rap. Poslechnu si cokoliv, co má dobrej vibe, melodii a v neposlední řadě text. Takže od hip hopu, přes reggaeton až po edm.

Jaké jsou Taifunovy sny do budoucna? Kde se vidíš za pět let?

T: Sny jsou velký, ale všechno chce čas. Když si vzpomenu na úplný začátky a když se podívám na to, kde jsem teď, tak si říkám, že abych patřil mezi TOP10 producentů v CZ/SK, tak je přede mnou ještě hodně velkej kus cesty.

Pokecali bychom rádi déle ale i nás tlačí čas. Než ti však necháme prostor pro vzkaz na konec, prozradil bys nám nejbližší singly či projekt, kde se objevíš?

T: Hele, je toho povícero, ale za zmínku určitě stojí, dva nové singly, na kterých pracuju s Kalim, dále pak Majself, kde jsem si na co-produkci pozval talentovaného slovenského producenta jménem Gypso. A v neposlední řadě výhledem 1-2 měsíců můžete očekávat první vlaštovky z mýho producentskýho alba. Bude se jednat o dva singly. V jednom se objeví duo S.E.K.I & X-Ray a ve druhém skupina Wýchod Rap Crew. Určitě je se na co těšit, tak zůstaňte naladěni a sledujte mojí fanpage!

Od nás je to teda vše a pokud máš po naší zpovědi něco na srdci necháváme ti momentálně prostor.

T: Já moc děkuji za nabídku k rozhovoru, které si neskutečně moc vážím! Chtěl bych samozřejmě poděkovat všem mým fanouškům, kteří mě podporují a sledují už několik let mojí tvorbu, bez Vás by pro mě nemělo význam pokračovat. A v neposlední řadě bych chtěl poděkovat mojí milované přítelkyni, která mi letos porodí krásné zdravé dítě, abych mohl svoje know-how předat další generaci. A taky mojí rodině a kamarádům! Mějte se úplně nejlíp, jak umíte a nezapomeňte na jedno: “Jenom vy sami jste strůjci svého štěstí!”

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *