Hip Hop Magazín

Novinky

Jednotka nezapomenutelné skupiny Wu-Tang Clan rapper RZA slaví 54. narozeniny

5.7.2023

Jednotka nezapomenutelné skupiny Wu-Tang Clan rapper RZA slaví 54. narozeniny

 

RZA, rodným jménem Robert Fitzgerald Diggs, je americký rapper, hudební producent, herec a režisér. Je nejznámější jako zakládající člen hip-hopové skupiny Wu-Tang Clan. Narodil se 5. července 1969 ve městě Brownsville v New Yorku.

 

 

Byl a stále je hlavním producentem a tvůrcem hudby pro Wu-Tang Clan, který se stal jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších hip-hopových kolektivů všech dob. Jeho produkční styl je charakteristický tvrdými bicími, temnými samply a výraznou atmosférou. Jeho práce na albech „Enter the Wu-Tang (36 Chambers)“ a „Wu-Tang Forever“ je považována za revoluční.

Vydal také sólová alba, včetně „Bobby Digital in Stereo“ (1998), „Digital Bullet“ (2001) a „Digi Snacks“ (2008). Jeho sólové projekty ukázaly jeho zájem o experimentování s různými hudebními styly, včetně elektronické hudby a alternativního rocku.

Mimo hudbu se RZA také angažoval v herecké kariéře. Hrál například ve filmech jako „Ghost Dog: The Way of the Samurai“ (1999), „Kill Bill: Volume 1“ (2003) a „American Gangster“ (2007). Pár filmových snímků i režíroval, včetně filmu „The Man with the Iron Fists“ (2012) a „Cut Throat City“ (2020).

 

 

 

Jeho přezdívka „RZA“ je zkratkou pro „Ruler Zig-Zag-Zig Allah“ a je často spojována s jeho duchovním a filosofickým přístupem k hudbě a životu obecně. RZA byl ovlivněn zejména filosofií a učením Nation of Gods and Earths, která zdůrazňuje poznání sebe sama a hledání pravdy.

Robert Fitzgerald Diggs je uznávaným umělcem a jeho přínos k hip-hopové kultuře je nepopiratelný. Jeho inovativní produkční styl a poetické texty ovlivnily mnoho dalších umělců a jeho práce s Wu-Tang Clan byla klíčová pro rozvoj a popularizaci hip-hopu ve 90. letech.

Byl také hlavním tvůrcem konceptu „Wu-Tang Manual“ a „Tao of Wu“, knih, které se zabývají filosofií, duchovními principy a uměleckým procesem Wu-Tang Clan. Tyto knihy nabízejí pohled do myšlenek a inspirací, které formovaly RZU a další členy skupiny.

 

 

Spolupracoval také s mnoha dalšími umělci mimo Wu-Tang Clan. Byl producentem pro mnoho známých interpretů, včetně takových jmen jako Kanye West, Jay-Z, Nas, Busta Rhymes a mnoho dalších. Jeho vliv na produkci hip-hopové hudby se rozšířil daleko za hranice skupiny.

Angažoval se i v hudebních projektech mimo rap. Spolupracoval s rockovými a alternativními kapelami, jako například The Black Keys a Interpol, přičemž přinesl své hudební znalosti a styl do těchto žánrů.

Mimo hudbu a film se také zajímá o bojová umění. Je dlouholetým studentem bojových umění a vlastní černý pás v brazilském jiu-jitsu. Jeho láska k bojovým uměním se odráží v mnoha jeho textech a filmových projektech.

Je známý svou práci na filmové hudbě. Spolupracoval s režisérem Quentinem Tarantinem na filmech „Kill Bill: Volume 1“ a „Kill Bill: Volume 2“, kde produkoval hudbu a také vystoupil jako herec. Dále vytvořil hudbu pro filmy „The Man with the Iron Fists“ (který také režíroval) a „Django Unchained“.

Přejeme všechno nejlepší a mnoho úspěchů.

 

 


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.